Analiza wyniku badania przed staraniami o dziecko

Witam! Planuję ciążę, czy muszę się obawiać różyczki? Proszę o interpretację wyników: p-ciała p/toxoplasma gondii IgG wynik 1185 IU/ml (ujemny 3; p-ciała p/wirusowi różyczki IgG wynik ↑207,9 IU/ml (ujemny =10,0. Dziękuję za odpowiedź.

Witam! Wyniki świadczą, że miała Pani kontakt z pasożytem toxoplasma gondi, czyli pierwotne zrażenie miało już miejsce, a to ono jest najgroźniejsze, jeśli dochodzi do niego w ciąży. Ma Pani również wysokie miano przeciwciał w klasie IgG p/różyczce, co oznacza, iż zakażenie miało już miejsce lub jest to wyraz odporności poszczepiennej. Pamiętać proszę, że konieczna jest wizyta u ginekologa, gdyż nie mam możliwości dopytania Pani np. czy chorowała Pani na różyczkę czy była szczepiona i kiedy, gdyż przez 3 m-ce po szczepieniu należy unikać zajścia w ciążę. Ponadto dokładna interpretacja jest znacznie utrudniona mając do oceny tylko przeciwciała w klasie IgG, ponieważ o tzw. świeżym zakażeniu świadczy dodatnie miano p/ciał w klasie IgM. Pozdrawiam