Analiza wyniku badania u chorej na niedoczynność tarczycy

Witam! Proszę o interpretację badań, mam niedoczynność tarczycy, choroba Hashimoto może? Niewyjaśnione jeszcze. Dodam, że mieszkam w UK. 1. badanie krwi i hormonów: TSH FTS TSH >99.0 mu/l FREE T4 < 2.0 pmol/l Prolactin 744 mu/l FSH prolactin FSH 1.3 iu/l LH 2.0 iu/l FREET3 T31.7 pmol/l cortisol 229 nmol/l 2. Badanie po 20 miesiącach brania Levotyroxine 50 ml TSH 12.7 mu/l T4 12.8 pmol/l T3 4.6 pmol/l Cortisol 244 nmol/l FSH 3.0 iu/l LH 6.01 iu/l Prolactin 178 mu/l Dawka leku zwiększona do 75 micrograms. Biorę kolejne 3 miesiące, teraz też robiłam badania, ale wyników jeszcze nie ma. Dodam, że chcę zajść w ciążę, zastanawiam się, czy to w ogóle możliwe fizycznie, patrząc na 2 wyniki badań i jeśli tak, jakie jest ryzyko dla dziecka? Niestety w UK nie dają żadnych informacji poza słowem, nie można i żadnych wyjaśnień dlaczego. Co Pan/Pani myśli o pierwszych wynikach, czy niedoczynność jest duża? Mam mieć robiony też test na chorobę Addiona. Dodam, że miałam USG tarczycy i wszystko wyszło OK. Dziękuję.

Witam! W momencie zdiagnozowania problemu, niedoczynność tarczycy była bardzo nasilona, świadczą o tym wyniki badań. Obecnie czynność tarczycy powoli ulega wyrównaniu, jednakże obecne wyniki badań hormonalnych nie są jeszcze znane. Podczas suplementacji lewotyroksyną należy dążyć do normalizacji TSH. Wyrównanie czynności tarczycy pozwoli również znormalizować wartości prolaktyny, gdyż niedoczynność tarczycy jest jedną z najczęstszych przyczyn hiperprolaktynemii. Jeśli chodzi o podejrzenie choroby Hashimoto - niestety nie zostały oznaczone przeciwciała tarczycowe anty-TPO oraz anty-Tg, co mogło jednoznacznie określić czy istnieje proces autoimmunologiczny, czyli w tym przypadku choroba Hashimoto. W tej chwili na pewno można mówić o niedoczynności tarczycy w trakcie suplementacji lewotyroksyną. Ciąża będzie możliwa dopiero po uzyskaniu stabilnej eutyreozy, czyli prawidłowej czynności tarczycy. Niedoczynność tarczycy może uniemożliwiać zapłodnienie, prowadzić do powikłań w czasie ciąży (zwiększa ryzyko poronienia, odklejenia łożyska, krwawienia poporodowego niedokrwistości, nadciśnienia ciążowego), zaburzać rozwój płodu i późniejszy rozwój dziecka. W związku z tym w tej chwili należy pozostać pod opieką endokrynologa i dopiero po konsultacji z nim rozpocząć starania o dziecko. Pozdrawiam serdecznie!