Interpretacja wyniku tomografii komputerowej głowy po przebytym niedokrwieniu

Witam!

Proszę o interpretację wyników tomografii komputerowej głowy osoby 75-letniej. Wynik badań: W okolicy potylicznej prawej widoczne niewielkie ognisko porencefalii, najpewniej po przebytym niedokrwieniu. Układ komorowy nieprzemieszczony. Cechy niewielkiego korowo-podkorowego zaniku mózgu. Po podaniu środka cieniującego patologicznych wzmocnień nie uwidoczniono. W zakresie kości pokrywy czaszki zmian nie stwierdza się.

Pozdrawiam serdecznie!

Witam! Na wstępie zaznaczę, iż nie jest to interpretacja wyniku tomografii a interpretacja opisu wyniku tomografii, czyli niejako interpretacji interpretacji analizującego obraz radiologa. Wg opisu uwidoczniono ognisko - najprawdopodobniej po przebytym w przeszłości niedokrwieniu, czyli niewielkim udarze - tu warto znać sytuację i widzieć pacjenta - dlaczego badanie wykonano, czy wystąpiły nagłe objawy? Jednak opis sugeruje, iż jest to "stare" ognisko. Poza tym opisano zaniki korowo-podkorowe, czyli zmiany, które pojawiają się z wiekiem - i nie są patologią u osoby w tym wieku. Nie uwidoczniono zmian patologicznych po podaniu kontrastu ani patologii kości czaszki - co jak nie trudno się domyślić - jest dobrą informacją.

Pozdrawiam