Czy odstawienie doustnej antykoncepcji hormonalnej może powodować zaburzenia miesiączkowania?

Witam! Przez 3,5 roku przyjmowałam doustne hormonalne środki antykoncepcyjne - Yaz, wcześniej Yasminelle. Nigdy przed rozpoczęciem ich przyjmowania nie miałam wykonywanych badań hormonalnych i nigdy wcześniej nie miałam regularnych miesiączek (zawsze były długie cykle - około 35 dni to minimum, ale bardzo rzadko krwawienia zdarzały się terminowo). Z powodu problemów z krążeniem (bóle kończyn, zastoinowość żylna) zdecydowałam się odstawić tabletki. Pierwszą miesiączkę dostałam zaskakująco w terminie (mówią o miesiączce, a nie krwawieniu z odstawienia), po około 30 dniach. Jednak teraz czekam już bardzo długo - od 15 marca. Zapisałam się na wizytę do specjalisty jednak trzeba czekać.

Przeprowadziłam trzy testy ciążowe, wszystkie dały wynik negatywny. W tym czasie współżyłam kilkukrotnie, jednak zawsze z zabezpieczeniem (prezerwatywa, nigdy nie uległa uszkodzeniu). Dodam, że od odstawienia tabletek znacznie przytyłam (początkowo w ciągu półtorej tygodnia ponad 5 kg, teraz udało mi się troszkę zrzucić - 2 kg, ale stosuję dietę). Mam znaczące problemy z cerą. Poza brakiem miesiączki nie odczuwam żadnych problemów zdrowotnych - nie bolą mnie piersi, ciśnienie w normie. Od zawsze mam niewielką nadżerkę, ale robię co rok cytologię i ostatnia wyszła w I grupie. Czy brak miesiączki związany jest z odstawieniem tabletek, czy też mogą być inne przyczyny? Czy taka sytuacja jest typowa? Pozdrawiam

Witam serdecznie! Po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej możliwe są przejściowe zaburzenia miesiączkowania. Zwykle nie trwają one dłużej niż 6 miesięcy. W podobnych sytuacjach zwykle obserwowane są nieregularne krwawienia o zmiennym nasileniu. Ze względu na ostatnią miesiączkę mającą miejsce ponad 2 miesiące temu radziłabym nie czekać z wizytą u ginekologa do zakończenia wspomnianych wyżej 6 miesięcy. W przytoczonej sytuacji wskazana jest wcześniejsza wizyta podczas której lekarz nie tylko wykona pełne badanie ginekologiczne, ale także zleci badania hormonalne. Pozdrawiam