Zagęszczenia zapalne, czyli radiologiczne odzwierciedlenie zapalenia płuc

Witam, w opisie zdjęcia rentgenowskiego lekarz napisał, iż w okolicy dolnego bieguna wnęki prawej okołooskrzelowe zagęszczenia zapalne. Zrosty na zarysie prawej kopuły przepony. Zwapnienia pozapalne we wnęce prawej. Zdjęcia wykonane na moją prośbę związaną z nawracającym bólem prawej części pleców poniżej łopatki. Proszę o interpretację.

Witam! Zagęszczenia zapalne są najczęściej radiologicznym odzwierciedleniem zmian zapalnych miąższu płuc. Poza tym opisano zrosty i zwapnienia stanowiące zmiany po przebytych w przeszłości zapaleniach. Zanim postawione zostanie rozpoznanie zapalenia płuc doradzam wizytę u lekarza POZ, który po przeprowadzeniu wywiadu i badania fizykalnego - przede wszystkim osłuchania pól płucnych - potwierdzi lub wykluczy chorobę. Jest to naprawdę istotne, gdyż metody diagnostyczne pełnią funkcję pomocniczą, zwłaszcza w sytuacjach wątpliwych - nie można rozpoznać zapalenia płuc na podstawie samego tylko obrazu radiologicznego. Pozdrawiam