Wpływ zmiany szkoły na dziecko

Witam! W styczniu tego roku przeprowadziłam się z rodziną do innego miasta, w związku z czym moja dwunastoletnia córka musiała przenieść się do nowej szkoły. Trafiła do klasy, w której jest piętnastu chłopców i tylko cztery dziewczynki. Na początku wszystko było w porządku, jednak po krótkim czasie okazało się, że koleżanki z klasy nie zaakceptowały jej, nie chcą z nią siedzieć na lekcjach, nie rozmawiają na przerwach, kiedy coś do nich mówi to w połowie zdania się od niej odwracają i odchodzą. Szczególnie jedna z dziewczyn buntuje klasę przeciwko niej. Z tego co wiem, chodzi o to, że z córką rozmawiają koledzy z klasy i tamta dziewczyna jest o któregoś zazdrosna. Córce udało się zakolegować z jedną z dziewczyn, ale myślę, że pod wpływem tamtej ostatnio wysłała wiadomość do córki, że ta ma się k...a o....ć od chłopaków itd. Jestem zszokowana całą tą sytuacją i słownictwem jakiego te dzieci używają. Córka w poprzedniej szkole była bardzo lubiana, była przewodniczącą klasy, dobrze się uczy, jak do tej pory nikt się na nią nie skarżył, nie miałam z nią większych problemów. Sytuacja komplikuje się tym bardziej, że ja pracuję na wyjeździe i często nie ma mnie w domu. Staram się jak najwięcej z nią rozmawiać, ale to bardzo skryte i zamknięte w sobie dziecko, ciężko cokolwiek się od niej dowiedzieć, nie chce mnie martwić. Nie wiem jak mam jej pomóc i bardzo się o nią martwię. Wiem, że to przeżywa. Nie chciałabym w to mieszać wychowawczyni, bo boję się, że to może źle odbić się na córce. Poza tym ona bardzo mnie prosi, żebym tego nie robiła, bo wtedy będzie jeszcze gorzej. Pozdrawiam i proszę o pomoc. Marzena

Witam! Zmiana szkoły jest zwykle trudnym i silnym przeżyciem dla dziecka. Tym bardziej, że musi od nowa budować swoją pozycję w grupie i dostosowywać się do jej wymogów. Rodzice mogą dziecko wspierać w tym oraz interweniować, jeśli sytuacja zagraża bezpieczeństwu dziecka (psychicznemu czy fizycznemu). W przypadku Pani córki działania koleżanek z klasy są wręcz przemocowe. Nikt nie ma prawa grozić ani obrażać drugiego człowieka. Dlatego warto rozmawiać z córką o tych problemach, wspólnie szukać rozwiązań. Jeżeli sytuacja się nasili warto jednak udać się do wychowawcy i porozmawiać z rodzicami tamtych dzieci. Pani córka potrzebuje akceptacji ze strony rówieśników, jak każdy młody człowiek. A Pani może ją wspierać w rozwijaniu kontaktów z innymi i ewentualni chronić przed takimi sytuacjami, jak opisane. Warto córkę wspierać i przekazywać jej komunikaty, że jest dla Pani ważna i w każdej chwili może się do Pani zwrócić po pomoc. Czasem zwykle "nie martw się, pomogę Ci" może poprawić jej samopoczucie i zwiększyć poczucie bezpieczeństwa. Zachęcam Panią i córkę do korzystania z telefonu dla dzieci i młodzieży 116 111, gdzie znajdą Panie wsparcie oraz informacje nt. prawnych możliwości rozwiązania tej sytuacji. Jeśli córka będzie przeżywała trwale problemy z rówieśnikami, warto zastanowić się wspólnie z nią nad zmianą klasy lub szkoły. Pozdrawiam