Wizyta u psychoterapuety a hipnoza

Witam. Mam 19 lat. Ostatnio byłem u psychoterapeuty. Rozmawiałem z nim na temat nerwicy natręctw. Potem kazał mi położyć ręce na kolana, liczył do trzech, mówił jak przepływa przeze mnie energia, że mam w lewej ręce umieścił rzeczy na, które nie mam wpływu a po prawej na, które mam wpływ. I pytanie jest następujące. Czy to była hipnoza, czy mogę się przez to jakoś zmienić, na gorsze, mieć inne poglądy albo coś takiego? Czy człowiek nawet w normalnym życiu jest pod wpływem hipnozy ?

Witam. To jest tak, że jak pan podda się takiej sugestii a podda oznacza, ze przyjmie, "zaprogramuje" się na to co usłyszy, to ma w to wierzyć i np uznać, że może mieć wpływ na siebie. Nie wiem czy to wystarczająco zrozumiale wyjaśniłam.
Magdalena Brabec

Witam,

Mam wrażenie, że doświadczenie to, było dla Pana silnym przeżyciem i teraz zastanawia się Pan nad zagrożeniami, które mogą wynikać z przejęcia kontroli, manipulacji myślami.
W swojej odpowiedzi odniosę się jedynie do hipnozy ericksonowskiej, która jest ważnym narzędziem terapeutycznym umożliwiającym zmianę funkcjonowania, do jakiej dąży pacjent.
Działanie takie jest prowadzone przez psychoterapeutę z szacunkiem i akceptacją dla rzeczywistości pacjenta. Terapia taka zawsze jest dostosowana do każdej osoby i jej problemu i ma zmierzać do zainicjowania zmiany, która jest celem. By zmiana była możliwa, terapeuta uruchamia wewnętrzne zasoby osoby, odkrywa mocne strony, które pozwalają jej samodzielnie rozwiązać problem. Dotarcie do zasobów ukrytych w nieświadomości, odbywa się również przy pomocy technik transowych. Hipnoza ericksonowska, jest rodzajem kontaktu i koncentracji, między pacjentem a psychoterapeutą, odbywa się w bezpiecznych warunkach, bazuje na naturalnych skłonnościach osoby to wchodzenia w stan transu. Hipnoza ericksonowska służy odkrywaniu potencjału osoby (kreatywnych pomysłów, zasobów, ważnych doświadczeń), które pacjent może wykorzystać w najbliższej przyszłości.
Pyta Pan o to, dokąd zaprowadzą takie techniki: odpowiedź brzmi do zmiany którą Pan zaplanował, w poszukiwaniu sposobów poradzenia sobie z objawami.
Kolejne Pana pytanie: czy człowiek w życiu jest pod wpływem hipnozy? : proszę pomyśleć o sugestiach których Pan doświadcza podczas oglądania reklam w TV, albo przeglądania zasobów Internetu, proszę pomyśleć o odczuciach, które pojawiają się gdy słucha Pan ulubionej muzyki.

pozdrawiam

A.Aleksandrowicz
https://www.facebook.com/pages/Psychoterapia-Anga-Aleksandrowicz/849652415108571?fref=nf