Wizyta w poradni endokrynologii ginekologicznej - na czym polega i jakie badania zostaną wykonane?

Jestem kobietą, mam 26 lat i po ostatniej wizycie u ginekologa zostałam skierowana do poradni endokrynologii ginekologicznej. Diagnoza to hirsutyzm, jednak nie miałam wcześniej wykonanych żadnych badań. Dodam, że poza owłosieniem walczę również z trądzikiem. Mam też nieregularne miesiączki (cykl między 17 a 43 dni), najczęściej jednak cykl trwa około 21 dni. W związku z tym moje pytanie: na czym będzie polegać wizyta w poradni, jakim badaniom zostanę poddana? Czy muszę się do tej wizyty jakoś specjalnie przygotować? Trochę się obawiam. Proszę o odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,
Proszę niczego się nie obawiać. Wizyta w poradni ginekologii endokrynologicznej będzie zbliżona do standardowej wizyty w gabinecie ginekologicznym. Prawdopodobnie raz jeszcze przez specjalistę zostanie ocenione nasilenie Pani problemu, ocenione zostaną wykładniki stanu hormonalnego, jak owłosienie, stan skóry, budowa ciała itd., zostanie wykonane badanie ginekologiczne z oceną ultrasonograficzną jajników oraz zostanie Pani skierowana na badanie poziomu hormonów (m.in. androgenów, estrogenów, prolaktyny), które wykonuje się w laboratorium diagnostycznym z pobranej próbki krwi. Oczywiście, lekarz specjalista może odpowiednio zmodyfikować nakreślony przeze mnie pakiet badań oceniając bezpośrednio sytuację.
Życzę zdrowia i powodzenia.