Psycholog na NFZ - jak często?

Czy wizyty u psychologa na NFZ mogą się odbywać częściej niż 1 raz w tygodniu, jeśli mam taką potrzebę? Do kogo się tym zgłosić i kto to sfinansuje? Czy mogę iść do psychologa na NFZ w innym mieście, niż mieszkam, bo np. tam studiuję? Ogólnie znalezienie psychologa na NFZ nie jest trudno, poradni jest dużo, ale zawsze słyszałam, że wizyty odbywają się raz w tygodniu. Natomiast ja mam wrażenie, że spotkania z psychologiem naprawdę mi pomagają i chciałabym zwiększyć częstotliwość tych spotkań. Czy jest taka możliwość, żeby chodzić do psychologa na NFZ częściej niż raz w tygodniu? Czy jeśli miałabym taką potrzebę to mogę chodzić do psychologa częściej tylko prywatnie? Nie mam za bardzo możliwości żeby płacić za wizytę, mogę chodzić do psychologa tylko na NFZ... Z góry dziękuję za wszystkie porady. Pozdrawiam serdecznie.

Dzień dobry,

Zgłasza się Pani np.: do Poradni Zdrowia Psychicznego, Poradni Leczenia Nerwic, gdzie najpierw przeprowadzana jest diagnostyka, a następnie - w zależności od rozpoznania - wdrożone stosowne leczenie (psychoterapia i/lub farmakoterapia). O tym jak często i w jakiej formie będzie ono przebiegać, decyduje zespół ośrodka/poradni za Pani zgodą.
Jeżeli jest Pani ubezpieczona to nie płaci Pani za leczenie, a także może Pani wybrać ośrodek/poradnię niezależnie od swojego miejsca zamieszkania.

Jeśli jest Pani osobą ubezpieczoną, może Pani korzystać z porad psychologicznych/psychoterapii (to nie jest to samo!) refundowanej przez NFZ. Nie obowiązuje rejonizacja.
Teoretycznie nie ma przeciwwskazań, aby wizyty u psychologa/sesje psychoterapii odbywały się częściej niż raz w tygodniu. W praktyce jest to rzadko spotykane (acz odwołuję się tu do łódzkich realiów, bo te znam najlepiej)- chociażby ze względu na dużą ilość osób korzystających z tego typu pomocy. Z mojego doświadczenia wynika też, że rzadko uzasadnione są częstsze spotkania- właściwie tylko w szczególnych, kryzysowych sytuacjach.
Może się Pani zgłosić do poradni zdrowia psychicznego lub poradni psychologicznej (przy przychodni, NZOZie itp.). W jednych placówkach wymagane jest skierowanie od lekarza psychiatry, w innych- wystarczy skierowanie od lekarza pierwszego kontaktu.