Wkład w korzeniu i korona w górnej czwórce

Witam, moja sytuacja: górna czwórka - wkład w korzeniu plus korona; piatka - wyrwany; szóstka - niewielki ubytek. Co zrobić? Most standardowy czy na włóknie szklanym? Mam SM i implant odpada. Korzeń na 4 jest źle wyczyszczony. Monika

Witam!
Most adhezyjny jest niezłym rozwiązaniem, ale raczej nie w tym przypadku...Na koronie protetycznej na czwórce nie da się zrobić mostu na włóknie szklanym. Jeśli w okolicy korzenia 4 jest jakiś problem,konieczne będzie ponowne leczenie kanałowe tego zęba,po zdjęciu z niego korony i wykonanie raczej mostu standardowego od szóstki do czwórki! Korona własna czwórki jest już mocno osłabiona,a ze względu na to,że w odcinku bocznym działają duże siły żucia taki most będzie stabilniejszy i trwalszy .Pozdrawiam.

Witam
Na początek trzeba ocenić radiologicznie zmiany przy korzeniu czwórki. Jeśli ich brak lub są niewielkie i nie dają żadnych dolegliwości od dawna proponuję nie ruszać tego zęba, tylko wykonać most jednobrzeżny na pierwszym trzonowcu. Trzeba oczywiście ocenić też proporcje uzupełnianiej przestrzeni do wielkości zęba filarowego, ale statystycznie piątka jest zębem małym, a szóstka dużym i mechanicznie takie rozwiązanie okazuje się prawidłowe. W przypadku problemów z czwórką trzeba będzie usunąć tego zęba i wykonać most dwubrzeżny od kła do szóstki. Na początek wypadałoby rozważyć również możliwość usunięcia wkładu z czwórki i powtórne leczenie endodontyczne, ale tutaj mamy ryzyko uszkodzenia korzenia w trakcie zabiegu. W przypadku mostu jednobrzeżnego most na włóknie szklanym nie wydaje się dobrym rozwiązaniem.
Pozdrawiam
Olgierd Bartecki

Most na włóknie może być jedynie jako tymczasowe rozwiązanie, nie sprawdza się przy obciążeniu. Proponuję ponowne leczenie kanałowe i tradycyjny most lub rozwiązanie impalntologiczne.