Wkładka antykoncepcyjna - zaostrzenie objawów menopauzy

Mam 50 lat. W wieku 45 lat zastosowałam hormonalną wkładkę antykoncepcyjna (Mirena) jako środek antykoncepcyjny. Na początku miałam niewielkie plamienia, a póżniej miesiączka zanikła. Dwa tygodnie temu usunęłam wkładkę. Miesiąc przed usunięciem wkładki zaczęły pojawiać się uderzenia gorąca. Obecnie dolegliwości są wyjątkowo uciążliwe, szczególnie te natury psychicznej np.niepokój, bóle głowy, zniechęcenie. Ze względu na problemy osobiste od roku biorę tabletki antydepresyjne. Czy usunięcie wkładki może mieć wpływ na pogorszenie mojego samopoczucia, czy powinnam zastosować HTZ? Uprzejmie proszę o radę i pomoc.
50 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!
Działanie wkładki hormonalnej polega na stopniowym uwalnianiu hormonów.
Objawy menopauzy wiażą się bezpośrednio ze spadkiem poziomu hormonów płciowych w organizmie.

Tym samym podczas gdy wkładka była obecno mimo spadku poziomu fizjologicznych hormonów obecne były te uwalnianie z wkładki, także jest możliwe iż w momencie jej usunięcia objawy się nasiliły.

Jeżeli chodzi o HTZ to niestety bez badania nie mogę Pani jednoznacznie jej zalecić lub odradzić.

Ważne jest aby udała się Pani na wizytę do ginekologa, który zleci odpwiednie badania krwi jak również przebada Panią i wtedy podejmie decyzję odnośnie HTZ.

Pozdrawiam!