Właściwe tempo odchudzania

Witam, jestem w trakcie odchudzania, mam 36 lat, wzrost 165 cm, waga obecna to 63 kg, dwa miesiące temu było 69 kg. Mam pytanie, czy moje tempo odchudzania jest prawidłowe. Nurtuje mnie też problem, iż w pierwszym miesiącu w miarę szybko waga spadła, potem był zastój ok. 4 tyg. a potem znowu nagły spadek ok. 1 kg., teraz znowu zastój. Czy tak ma być? Zmieniłam nawyki żywieniowe, jem ok. 4-5 posiłków (w miarę małe porcje). Jem tylko gotowane mięso, 2 razy w tyg. ziemniak, surówki, sałatki z jogurtem, ciemne bułki, chleb chrupki, chuda wędlina, owoce, gotowane warzywa, żadnych słodyczy (zresztą nigdy ich nie lubiłam), 3 małe kawy z pół łyż. cukru i trochę mleka, 2 zielone herbatki, 1,5 l. wody miner. niegaz. (co drugi dzień z aqua slim) itp. Dwa razy w tyg. godzinny aerobik, 5 razy w tyg. 10 minut jazdy na rowerku stacj. poza tym spacery, codziennie 10 min. drogi do pracy i obowiązki domowe, raczej nie lubię siedzieć. Jestem zdrowa. Co sądzicie o mojej diecie, moich nawykach, czy może warto coś zmienić, proszę o poradę.

Witam,

Informacje, które Pani podała nie są w stanie w 100% powiedzieć mi czy nie popełnia Pani błędów żywieniowych. Jednak w miarę możliwości spróbuję się do nich odnieść i pomóc Pani w zrozumieniu procesu odchudzania. Przede wszystkim na początku stosowania diety nasza masa ciała gwałtowanie się obniża (utrata wody i białka), dopiero po około 10 dniach następuje spalanie tkanki tłuszczowej. Dodatkowo po nagłym spadku masy ciała może nastąpić przestój spowodowany ograniczeniem podaży kalorii, a tym samym obniżeniem tempa przemiany materii. Przestój ten mija, tak jak Pani napisała.
W tym momencie proponuję zapoznać się z zasadami prawidłowego odchudzania, aby nie popełniać ewentualnych błędów żywieniowych. Proszę przeczytać artykuły z naszej strony http://portal.abczdrowie.pl/jakie-sa-zasady-zdrowego-odchudzania oraz http://portal.abczdrowie.pl/najczestsze-bledy-zywieniowe
Dodatkowo proszę pamiętać, że posiłki powinny być lekkie. Zawsze należy jeść śniadanie proponuję tu np. jogurt naturalny z płatkami owsianymi, siemieniem lnianym, suszonymi owocami lub orzechami i śniadanie gotowe. Zamiast musli można sięgnąć po omlet z maki pełnoziarnistej z warzywami lub po prostu pełnoziarnistą kanapkę z białkiem (chudą wędliną, rybą czy chudym lub półtłustym nabiałem) i oczywiści z warzywami. Na przekąski najlepiej sprawdzają się produkty na ząb czyli owoce, orzechy, jogurty, kefiry czy maślanki naturalne lub sałatki zrobione w domu (skropione oliwą lub z jogurtem). Obiad powinien składać się z węglowodanów złożonych (czyli kaszy, makaronu pełnoziarnistego, ryżu dzikiego czy ziemniaków - bez dodatku tłuszczu), białka (2-3 razy w tygodniu ryby, także tłuste, 2 razy w tygodniu mięso - drób, cielęcina, ale również chude części mięsa czerwonego i 2 razy w tygodniu nasiona strączkowe- fasola, cieciorka, groch, soczewica itp.) oraz warzyw. Na kolację natomiast najlepiej zjeść posiłek białkowy, który nasyci nasz organizm i przed snem nie będzie nas ssało w żołądku. Może to być posiłek gotowany np. ryba z warzywami czy pasta twarogowo-jajeczna z chlebkiem razowym z warzywami. Pomysłów jest dużo. Im bardziej posiłki różnorodne tym lepiej. Należy również pamiętać o odpowiedniej ilości płynów (minimum 2 l dziennie).
Bardzo dobrze, że jest Pani aktywna fizycznie. Sport nie tylko przyspiesza przemianę materii, ale polepsza ogólny stan zdrowia. Ruch jest niezmiernie ważny w utracie masy ciała oraz w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. Polecam ćwiczyć 3 razy w tygodniu po około 1 godzinie. Jest to czas odpowiedni, aby tkanka tłuszczowa zaczęła się spalać. Najlepsze są ćwiczenia wykonywane średnio intensywnie, tak aby dostać lekkiej zadyszki, ale nie padać z nóg ponieważ wtedy tkanka tłuszczowa nie będzie się spalać. Proponuję pływanie (które nie obciąża stawów i nie jest tak męczące jak inne dyscypliny, a jednocześnie zwiększa wydolność organizmu i świetnie spala tkankę tłuszczową), jazdę na rowerze lub orbitreku, czy właśnie aerobik.

Pozdrawiam serdecznie,
Mgr inż. Aleksandra Kilen-Zasieczna