Czy biała czekolada jest zdrowa?

Witam serdecznie nazywam się Zuzanna. Mam pytanie odnośnie czekolady. Bardzo lubie słodycze wszelkiego rodzaju ale za czekolade oddałabym wszystko. Kupuję różne i deserowe i gorzkie albo białą Wiem oczywiście ze jest kaloryczna ale nie potrafie sobie jej odmówić. Zastanawialam się ostatnio która z tych czekolad jest najlepsza jeżeli chodzi o jej skład Nie chiałabym przesadzić z jedzeniem ich aby nie przybyło mi kilogramów wiec może lepiej byłoby skupic się tylko na jednym rodzaju tym najlepszym. Moje pytanie wiec brzmi czy biała czekolada ma takie pozytywne właściwości jak deserowa? Dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Biała czekolada nie zawiera proszku kakaowego, zawiera tylko bardzo mało masła kakaowego. Więc jeśli pyta Pani o wpływ kakao na zdrowie, to tego typu czekolada go nie posiada. Pragnę zauważyć, że czekolada deserowa nie jest czekoladą o najlepszym składzie. Największą zawartość kakao, bo powyżej 70% ma czekolada gorzka. Jednak samej czekoladzie nie poświęcałabym dużej uwagi, jeśli chodzi o dostarczenie wraz z kakao wartościowych składników odżywczych tj. kwasy omega-6, cynk, magnez, miedź, żelazo. Czekolada to produkt przetworzony z dodatkiem cukru, a często tłuszczy utwardzanych chemicznie, więc jeśli zależy Pani na dostarczeniu w diecie kakao, to proponuję to surowe tzw. proszek 16% bez dodatku cukru i polepszaczy, które znajdziemy w produktach np. dla dzieci.

Biała czekolada nie ma żadnych właściwości zdrowotnych ponieważ z czekoladą gorzką łączy ją tylko i wyłącznie nazwa.
W skład białej czekolady wchodzi:
- cukier,
- serwatka w proszku,
- tłuszcz mleczny,
- mleko w proszku pełne,
- emulgator (lecytyna sojowa),
- aromat,
- i nie wiele, bo tylko 33% tłuszczu kakaowego.
W białej czekoladzie nie znajdziemy czystego kakao. Niektórzy sądzą, że z uwagi na to, nie można nazwać jej prawdziwą czekoladą. Niestety nie ma w białej czekoladzie oraz wszelkiego rodzaju witamin, jak i minerałów i magnezu.

Niestety nie, jest bardzo niezdrowa, jest ciężej strawna niż czekolada deserowa, ma dużo cukru i tłuszcz trans, emulgatory, aromaty i znikomą ilość kakao, a to ono jest najzdrowsze w czekoladzie. Polecam poszukać czekolady deserowej z jak największą ilością kakao i spożywać z umiarem :)

Witam serdecznie,
Musi Pani być świadoma tego, że nadmiar jakiejkolwiek z czekolad będzie sprzyjał wzrostowi wagi.
Są to produkty kaloryczne i bogate w cukry oraz tłuszcze. Biała czekolada jest najgorszym wyborem ze wszystkich czekolad ponieważ z prawdziwą czekolada łączy ją jedynie nazwa. W swoim składzie nie posiada ona miazgi kakaowej. Niektóre białe czekolady nie zawierają nawet masła kakaowego
i składają się jedynie z tłuszczu, cukru i mleka. Pyta Pani także o pozytywne właściwości białej czekolady to z pewnością w niej Pani ich nie znajdzie. Ilości składników odżywczych, które zawiera biała czekolada są znikome. Zjedzenie kostki, czy nawet całej tabliczki nie wzbogaci organizmu
o potrzebne składniki odżywcze, a na pewno będzie skutkować dostarczeniem nadwyżki kalorii
w postaci tłuszczów i węglowodanów.
Ogólnie proszę zmniejszyć ilość zjadanych słodyczy a jeżeli już się Pani skusi to proszę wybierać czekoladę gorzką, która składa się z miazgi kakaowej, tłuszczu kakaowego i cukru, czasami
z niewielką domieszką wanilii i/lub aromatu. Ten rodzaj czekolady zawiera co najmniej 70% miazgi kakaowej. Spotykane są również czekolady o zawartości 95% miazgi. Czekolada gorzka ze względu na dużą zawartość masy kakaowej i niską zawartość cukru jest zdecydowanie uznawana za najbardziej wartościową. Im więcej w składzie miazgi, a mniej cukru tym lepiej. Czekolada deserowa, o której Pani wspomina to już nieco gorszy wybór - zawiera od 30 - 70% miazgi kakaowej, reszta to tłuszcz kakaowy, cukier i dodatki.
W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk