Właściwości odżywcze płatków owsianych

Witam. Jak przygotowuję się płatki owsiane z mlekiem kokosowym i owocami. Czy to prawda że gotowana owsiana działa na nasz organizm jak cukier prosty?

Prosze uważać z mlekiem kokosowym, ma bardzo dużo tłuszczu.

Witam, na pewno gotowane płatki mają wyższy indeks glikemiczny, ale surowych płatków nie jemy, bo zawierają kwas fitynowy, który ma zdolności wiązania z przewodu pokarmowego fosforu, wapnia, żelaza, magnezu, manganu, cynku i miedzi oraz tworzy kompleksy z białkami ograniczając ich strawność. Jeśli płatki owsiane długo utrzymuja stan sytości, oznacza to, że glukoza uwalniana jest do krwi powoli, czyli dobrze. Przykładowe zestawienie: 100 g jabłka, 50 g płatków owsianych i 2 łyżki mleka kokosowego dostarcza 280 kcal, z czego jedynie 10 % pochodzi z białka, 30 % z tłuszczu i 60% z węglowodanów. Każde zwiększenie ilości mleka kokosowego zwiększy znacznie udział tłuszczu i kalorii. Mleko kokosowe zawiera 20% tłuszczu. Dla porównania zwykłe mleko 2% tł.
Na temat owsianki i diety owsianej piszę również na https://zdrowadieta.szczecin.pl/zdrowa-dieta/dieta-owsiana/