Właściwy poziom hormonów tarczycy w ciąży - dlaczego lekarz włączył leczenie suplementacyjne?

Witam! Jestem w 14 tygodniu ciąży. Ostatnio robiłam sobie badania tarczycy, moje wyniki to: TSH 2,130 uU/ml (norma: 0,270 do 4,200) FT4 16,2 pmol/l (norma: 9,6 do 17). Byłam z wynikami u 2 lekarzy: jeden nie miał zastrzeżeń, a drugi powiedział, że mam niedoczynność tarczycy i przepisał E***.

Czy mimo tego, że wyniki są w normie, to powinnam się czymś martwić i brać lek?

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Jak słusznie Pani zauważyła wyniki badań hormonalnych są w normie i zasadniczo nie ma wskazań do rozpoczęcia leczenia. Nie wiem zatem, dlaczego drugi lekarz zaordynował Pani leczenie suplementacyjne.

Prawdą jest, iż w pierwszym trymestrze ciąży dochodzi do fizjologicznego obniżenia hormonów tarczycy i dlatego być może lekarz uznał, że przed ciążą wyniki były wyższe i konieczne jest leczenie. Jeżeli jednak nie odczuwa Pani żadnych dolegliwości to nie widzę wskazań do rozpoczęcia leczenia.

W obecnej sytuacji wskazana jest konsultacja z internistą, najlepiej endokrynologiem, który zbada Panią i odniesie się do uzyskanych wyników badań.

Pozdrawiam