Na co wskazuje wynik badania krzywej cukrowej?

Właśnie zrobiłam badania krzywej cukrowej. Na czczo poziom glukozy 95mg/dl przy normie 74-106. Po podaniu 75g glukozy po 120min poziom 131mg/dl. Badanie insuliny na czczo 33mU/L a po 120 min. po podaniu 75 g glukozy 310mU/L. Mam 45 lat, waga 101 kg przy wzroście 162 cm. Dość aktywny tryb życia. Ostatnio nawet bardzo, bo zaczęłam regularnie ćwiczyć, 30 min. bieżnia w pochyleniu, 30 min. rowerek poziomy i 10 min. platforma wibracyjna. Przy takich codziennych ćwiczeniach i diecie 1000 cal przez 3 miesiące schudłam 3 kg. Po czy po tygodniowej przerwie w ćwiczeniach po zabiegu usunięcia hemoroidów i takiej samej diecie przybyło mi znowu 1,5 kg. 8 lat temu bezskutecznie leczona bezpłodność. Jednak nikt nie zbadał mi wtedy poziomu insuliny.

Wszystkie badania w normie. Jestem dentystką i mam wielu znajomych lekarzy, i niestety nikt do tej pory nie traktował mnie poważnie. Każdy bada poziom TSH i każe się odchudzać, ale ciężko już jeść mniej. TSH - 0,614 uIU/ml 0,27-4,2; FT3 - 3,12 pg/dl 1,8-4,2; FT4 - 1,04 ng/dl 0,8-1,9; anty - TG 68,44IU/ml podana norma max. 115,00? - na poprzednich badaniach miałam do 40; anty-TPO 43,55IU/ml norma 34. Miałam jeszcze robiony poziom testosteronu w 2003 roku - 3,22 nmol/l. Na USG powiększony prawy płat, w jego centralnej części guzek wielkości 19mm x 22mm x 27mm i pseudotorbiel wyp. płynem koloidalnym? 12 x 16 x 22 drugi płat niepowiększony z guzkiem powierzchownym o wymiarach 7 x 4 x 8. USG jajników bardzo różnie, nieraz były dominujące pęcherzyki, ale najczęściej parę jednakowych. Dodam jeszcze, że bardzo przetłuszczają mi się włosy, bez większego wysiłku praktycznie brak potu, wysuszone łokcie i pięty mimo regularnego natłuszczania i pielęgnacji. Właściwie prawie zmuszam sie do picia...bez wysiłku zupełny brak pragnienia...

Witam! Opisane objawy oraz wyniki badań mogą sugerować zespół policystycznych jajników. W chwili obecnej wiadomo iż może przyjmować różnoraki obraz kliniczny, nie u wszystkich występują typowe objawy. Na pewno stwierdzić można zaburzenia metaboliczne pod postacią insulinooporności, zaburzeń równowagi hormonów płciowych, zmiany w strukturze jajników i w miąższu tarczycy. Postawienie diagnozy wymaga rozszerzenia badań, m.in. pod kątem istnienia zaburzeń lipidowych, rozszerzenia oznaczenia hormonów płciowych, nadnerczowych, ew. innych. Nie radziłabym robić tego na "własną rękę" - diagnostykę nadzorować powinien endokrynolog lub specjalista w zakresie endokrynologii ginekologicznej. Pozdrawiam