Włókniak w piersi - czy może przybrać formę złośliwego?

Witam!

Mam pytania w styczniu 2011 roku byłam na badaniu usg, opis wygląda następująco: sutek prawy-na g. 1 dobrze odgraniczony hypoechnogenny obszar 8x3mm, zagęszczona torbiel/FA do obserwacji, poza tym drobna torbiel 4 mm-w kgz. Natomiast w czerwcu 2011 roku opis badania usg wygląda następująco: sutek prawy - na g. 1 dobrze odgraniczony hypoechogenny obszar 7x4 mm, położony przy powięzi-FA do kontroli. Poza tym drobna torbiel 4-5mm- w kgz, na obwodzie. s. lewy- drobna torniel 3 m m-na g 3. Poza tym bez zmian ogniskowych.

Stąd teraz moje pytanie, na badaniu usg powiedział, że mam włókniaka w prawej piersi, a na lewej właśnie torbiele. Wiem, że torbiele są niegroźne natomiast martwię się o włókniaka, bo wiem, że w każdej chwili może przejść do stanu złośliwego, a tego bardzo bym nie chciała. Na wizycie ginekolog powiedział, że nie ma potrzeby usuwania włókniaka (gdyż jest jeszcze mały) i kazał mi przyjść na usg za kolejne pół roku nie kierując mnie dalej. Piersi mnie bolą, o on przepisał mi M*** w tabletkach. Chciałabym się poradzić, co mam w takim przypadku robić, czy czekać kolejne pół roku siedząc jak na szpilkach z nadzieją, że włókniak się nie powiększy, czy może iść do innego lekarza w celu porady i dalszego leczenia.

Myślę, że jeżeli włókniak się pojawił i może się zezłośliwić, to lekarze powinni od razu taki problem niwelować a nie czekać na dalszy rozwój choroby. Bardzo proszę o interpretację i rozwianie niepewności.

Z góry dziękuję

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie!

Włókniaki a właściwie to gruczolakowłókniaki (skrót FA) to łagodne guzki najczęściej rozwijające się w piersiach u młodych kobiet. Ryzyko zezłośliwienia jest bardzo niewielkie.

Postępowanie w przypadku wykrytego guzka zależy od wieku (szkoda, że Pani go nie podała). U kobiet przed 25 rokiem życia, nie ma konieczności wykonywania badań dodatkowych poza USG piersi, zazwyczaj, tak jak w Pani przypadku zaleca się obserwacje - kontrolne wizyty z USG piersi raz na 6 miesięcy. U kobiet po 25 roku życia, które znajdują się w podwyższonej grupie ryzyka zachorowania na raka piersi (np. w ich rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi), rozważa się wykonanie biopsji cienkoigłowej a następnie obserwację.

Usunięcie gruczolakowłókniaków jest konieczne zazwyczaj jedynie w przypadku dużych guzów (>4 cm) - takie guzy mogą powodować dolegliwości bólowe, lub jeżeli obserwuje się szybkie powiększanie się guza (np. podwojenie wielkości w ciągu 6 miesięcy).

U Pani guzek jest niewielkich rozmiarów, nie powiększył się w ciagu ostatniego pół roku, więc sądzę, że postępowanie lekarza jest właściwe.

Pozdrawiam serdecznie