Włókniakotłuszczak uszypułowany w badaniu immunohistochemicznym

Naevus splitz wykonano badanie immunohistochemiczne wykazało HMB-45[-], Melan A [+], Cyklina D1 [+], Ki-67 [+] w pojedynczych jądrach komórkowych. Zmiana usunięta w całości. Fibrolipoma pendulum.

Lek. Marta Hat

Witam! Materiał z badania usuniętego znamienia Spitz (zmiana o charakterze niezłośliwym, występująca często w młodym wieku, zawierająca melanocyty i charakteryzujące się komórkami ulegającymi dość częstym podziałom). Badanie HMB zostało wykonane celem różnicowania z czerniakiem - komórki melanoma wykazują specyficzną, dodatnią reakcję z przeciwciałem HMB-45. MELAN (+) oznacza obecność melanocytów, cyklina D1 (+) - stwierdza obecność grupy białek mających udział przy podziałach komórkowych, Ki 67 (+) - to także białko biorące udział w podziałach komórkowych. Fibrolipoma pendulum oznacza włokniakotłuszczaka uszypułowanego. Pozdrawiam