Włosy wokół brodawek piersiowych u kobiet

czy to normalne, że wokół brodawek na piersiach rosną u kobiety włosy?

Aleksander Ropielewski

Tak (o ile nie są one zbyt długie i nie jest ich zbyt dużo co mogłoby wskazywać na objawy wirylizacji).

Drobne włoski wokół brodawek sutkowych występują u większości kobiet, co jest najczęściej uwarunkowane genetycznie. Nie jest to powód do niepokoju. Można je bezpiecznie usuwać za pomocą pęsety.
Jeżeli włosków pojawia się więcej oraz zaczyna się ich wzrost w innych miejscach na ciele, takich jak: broda, górna warga czy podbrzusze, przyczyną może być nadmierna produkcja androgenów ( męskie hormony płciowe). Wówczas należy niezwłocznie skonsultować się z ginekologiem, ponieważ sytuacja taka może mieć podłoże chorbowe, dotyczące np. jajników.