Woda gazowana a niegazowana

Dzień dobry. Ostatnio zainteresował mnie temat zdrowego odżywiania i w związku z tym piję dużo wody. Chciałabym się dowiedzieć, czy woda niegazowana jest zdrowsza od gazowanej? Nie mam problemów żołądkowych, ale ciekawi mnie to, bo znajoma twierdzi, że wody gazowanej nie powinniśmy pić dużo. Osobiście wolę wodę gazowaną i częściej ją wybieram, więc chciałabym uzyskać informację, jaki ma wpływ na moje zdrowie? Czy spożywana w nadmiernych ilościach może mi zaszkodzić? Czy woda gazowana zawiera w sobie więcej minerałów niż niegazowana? Czy są jakieś przeciwwskazania do picia wody gazowanej? Jeśli tak, to kiedy nie jest wskazane picie wody gazowanej, przy jakich schorzeniach? Zależy mi też na informacji, jaki ma wpływ woda gazowana na odchudzanie? Bardzo proszę o podpowiedź, czy wybrać wodę gazowaną czy niegazowaną. Z góry dziękuję za odpowiedź.

Zarówno woda gazowana jak i niegazowana nie zawiera kalorii.
Gazowana woda nie jest zalecana osobom z chorobą wrzodową żołądka, tendencją do wzdęć oraz refluksem żołądkowo -przełykowym. Nie jest także zalecana małym dzieciom bo może powodować bóle brzucha.
Woda gazowana lepiej orzeźwia, są też badania, które wskazują że woda gazowana perlage zawiera bardziej przyswajalne sole mineralne.
Warto także zwrócić uwagę podczas zakupów na skład mineralny wody.

Witam!
Woda mineralna gazowana pobudza wydzielanie żołądkowe stąd czasami mogą pojawić się: zgaga, refluks, gaz także rozciąga ściany żołądka. Wody niegazowanej zawsze będziemy wypić w związku z powyższym więcej.
Pozdrawiam,
Patrycja Kłósek
dietetyk kliniczny

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

O wartości zdrowotnej wody decyduja nie tylko bąbelki, ale ilość składników mineralnych w niej zawarta: sodu, wapnia, magnezu, jodu. Przy kłopotach żołądkowych, dyspepsji, podczas wysiłku fizycznego wybierajmy raczej niegazowane wody.