Wodniak lewostronny o charakterze zapalnym

Witam, rok temu zdiagnozowano u mnie małego lewostronnego wodniaka jądra - o charakterze pozapalnym. Kilkanaście dni temu wyczułem małe stwardnienie na górze lewego jądra - więc udałem się na kontrolne USG moszny. Wodniak się nie powiększył i jest praktycznie niezauważalny (na zewnątrz) i co najważniejsze nie przeszkadza mi, badanie wyszło ok. Powodem mojej zeszłorocznej wizyty u urologa i radiologa był ból moszny po przyjeździe z nad morza. Czy ten ból/stan zapalny mógł być spowodowany kąpielami itp? Tym bardziej, że temperatura była średnia. Przesyłam treść opisu USG z zeszłego wtorku. "USG worka mosznowego: Oba jądra w worku mosznowym, prawidłowej wielkości i echostruktury, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych, z dobrze widocznym sródjądrzem. Oba najądrza również prawidłowej morfologii w badaniu USG. Pomiędzy osłonkami lewego jądra widoczna umiarkowana ilość wolnego płynu, miejscami gęstego, z nitkami włókniaka, o charakterze zejściowych zmian pozapalnych. Powrózek nasienny obustronnie bez znamiennego poszerzenia naczyń. 

MĘŻCZYZNA, 28 LAT ponad rok temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Zapalenie jądra wywołane jest głównie przez bakterie i z reguły występuje w dwóch grupach wiekowych - u młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn i starszych pacjentów, u których stwierdza się łagodny przerost gruczoły krokowego. W Pana przypadku zapewne doszło do stanu zapalnego jądra na drodze wstępującej przez zakażenie np. w czasie stosunku seksualnego, w czasie kąpieli w publicznych kąpieliskach. Taki wodniak pozapalny może wchłaniać się miesiącami, a czasami już taki pozostaje do końca jako następstwo zapalenia i ani się nie będzie zwiększał ani zmniejszał. Taki niewielki wodniak nie stanowi żadnej szkody w funkcjonowaniu jądra.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty