Wodniak lewostronny o charakterze zapalnym

Witam, rok temu zdiagnozowano u mnie małego lewostronnego wodniaka jądra - o charakterze pozapalnym. Kilkanaście dni temu wyczułem małe stwardnienie na górze lewego jądra - więc udałem się na kontrolne USG moszny. Wodniak się nie powiększył i jest praktycznie niezauważalny (na zewnątrz) i co najważniejsze nie przeszkadza mi, badanie wyszło ok. Powodem mojej zeszłorocznej wizyty u urologa i radiologa był ból moszny po przyjeździe z nad morza. Czy ten ból/stan zapalny mógł być spowodowany kąpielami itp? Tym bardziej, że temperatura była średnia. Przesyłam treść opisu USG z zeszłego wtorku. "USG worka mosznowego: Oba jądra w worku mosznowym, prawidłowej wielkości i echostruktury, bez wyodrębniających się zmian ogniskowych, z dobrze widocznym sródjądrzem. Oba najądrza również prawidłowej morfologii w badaniu USG. Pomiędzy osłonkami lewego jądra widoczna umiarkowana ilość wolnego płynu, miejscami gęstego, z nitkami włókniaka, o charakterze zejściowych zmian pozapalnych. Powrózek nasienny obustronnie bez znamiennego poszerzenia naczyń.

Zapalenie jądra wywołane jest głównie przez bakterie i z reguły występuje w dwóch grupach wiekowych - u młodych, aktywnych seksualnie mężczyzn i starszych pacjentów, u których stwierdza się łagodny przerost gruczoły krokowego. W Pana przypadku zapewne doszło do stanu zapalnego jądra na drodze wstępującej przez zakażenie np. w czasie stosunku seksualnego, w czasie kąpieli w publicznych kąpieliskach. Taki wodniak pozapalny może wchłaniać się miesiącami, a czasami już taki pozostaje do końca jako następstwo zapalenia i ani się nie będzie zwiększał ani zmniejszał. Taki niewielki wodniak nie stanowi żadnej szkody w funkcjonowaniu jądra.