Wody płodowe czy też nie?

Jestem w 37 tygodniu ciąży, maluch cały czas się rusza, a skurczy nie odczuwam.

Leżałam dziś rano na łóżku, kiedy to poczułam jakby coś wypłynęło ze mnie i zobaczyłam na prześcieradle plamkę średnicy około 15-20 cm, coś jakby wylać pół szklanki wody. Taką też miało konsystencję, bezbarwna i bezwonna. Dzwoniłam do mojej ginekolog ale ta kazała mi kupić podpaski i obserwować dalej. Od kiedy założyłam podpaskę cały czas mam wrażenie że chce mi się siku.
Co to może być i co może oznaczać?

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Proponuję kupić w aptece i wykonać test wykrywający płyn owodniowy (wody płodowe). Czasem kobiety będące blisko terminu porodu mylą wyciek wód płodowych z odejściem czopu śluzowego (często rozróżnienie ich nie jest bowiem łatwe). Jeśli test wypadnie pozytywnie, powinna Pani zgłosić się na położniczą izbę przyjęć. Dość duża objętość skłania do przypuszczań, że to raczej płyn owodniowy. Uczucie parcia na mocz związane jest zapewne z obniżeniem się dna macicy i uciskiem na pęcherz moczowy. Jest to typowe dla ostatnich tygodni ciązy i niekoniecznie związane z zaobserwowanym przez Panią wyciekiem.

Pozdrawiam serdecznie!