Wolna przemiana materii przy zdrowym odrzywianiu

Problem z nadwagą. Mam 18 lat, 164 cm i 72 kg. Od dawna usiłuję schudnąć, ćwiczę wieczorami w domu, staram się jeść zdrowo, ale mam ogromny apetyt. Wyglądam nieatrakcyjnie, a do tego mam bardzo grube kości. Jak chodziłam na siłownię regularnie, to waga była w miarę (ok.65 kg), jednak jak tylko przestałam to zaczęłam tyć w szybkim tempie. mam problem z przemianą materii. Co zrobić, żeby zmniejszyć apetyt, schudnąć i poprawić przemianę?

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Czynnikami które wspomagają wzrost przemiany materii są: aktywność fizyczna oraz regularność w zakresie spożywania posiłków - najlepiej 5 dziennie w równych odstępach czasowych. Podstawę tych posiłków powinny stanowić zdrowe i pełnowartościowe pod względem żywieniowym produkty. Unikać należy natomiast żywności przetworzonej, typu fast food, słodyczy, kalorycznych przekąsek itp.
Ważna jest też odpowiednia ilość błonnika, który odpowiada za uczucie sytości i lepszą pracę przewodu pokarmowego. Jest on obecny przede wszystkim w pełnoziarnistych produktach zbożowych,warzywach i owocach.
Warto byłoby zachować systematyczność w zakresie aktywności fizycznej - mogą to być dowolne formy sportu, niekoniecznie tylko siłownia.
pozdrawia