Wolny czas w ośrodku rehabilitacji psychiatrycznej

Mam pobyt w bardzo dobrym ośrodku rehabilitacji psychiatrycznej. Niestety nie mogę się pogodzić z dużą ilością wolnego czasu, jaka mi tam zostaje po zajęciach. Nie mogę się pogodzić, bo kiedyś byłam aktywna, a depresja mnie dobiła. Nie rozumiem, jak ten czas może być mi potrzebny, abym ulepszyła swoje stosunki z otoczeniem. Myślę, że to ja jestem winna temu, co się stało, nie moja choroba - shizofrenia paranoidalna. Nie dowierzam w nią. Pora przestać się zamartwiać, a ja nie potrafię!

Proszę wykorzystać czas w ośrodku właśnie na poszukiwanie wsparcia, pomocy i zrozumienia. Jako pacjent ma Pani prawo do informacji, porady, wsparcia. Proszę nie wahać się zadawać pytania, prosić o pomoc, mówić o swoich emocjach. Nikt nie jest winny swojej chorobie psychicznej, tak jak żadnej innej chorobie. Z pewnością leki też mają wpływ na Pani samopoczucie. Organizm potrzebuje czasu, aby się do nich przystosować. To zawsze jest proces długoterminowy. Potrzeba cierpliwości. Ważne jest jednak to, aby nie tłumić swoich emocji, tylko na bieżąco omawiać je ze specjalistami, którzy Panią leczą.