Wpływ alkoholu na rozwój płodu

Witam, ostatni okres miałam 10.10.2011, teraz jestem prawdopodobnie (wg moich obliczeń) w dziewiątym tygodniu ciąży - dowiedziałam się o ciąży 25.11.2011, a tydzień przed tą datą piłam alkohol w większej ilości - była to jednorazowa sytuacja. Czy mogłam zaszkodzić swojemu dziecku? Bardzo się martwię. W którym tygodniu można stwierdzić, że dziecko się prawidłowo rozwija? Proszę o radę.

Witam serdecznie!
Jak sama Pani dobrze wie, alkohol w ciąży jest przeciwwskazany (dopuszczalny jest kieliszek wina). Jednorazowa większa ilość alkoholu mogła, ale nie musiała zaszkodzić rozwijającemu się płodowi. Niestety do zdarzenia doszło w pierwszym trymestrze ciąży, fazie najintensywniejszej organogenezy.
W obecnej sytuacji pozostaje Pani jedynie czekać i wykonywać zalecane badania USG w wyznaczonych terminach.Pierwsze badanie, które może odpowiedzieć na Pani pytanie będzie miało między 11 a 14 tygodniem ciąży. Drugie, znacznie dokładniejsze, oceniające rozwój większości organów ma miejsce pod koniec drugiego trymestru ciąży.
Pozdrawiam