Wpływ antybiotyku na działanie tabletek antykoncepcyjnych

Mam pewien problem. Biorę tabletki N*****. W środę (14 grudnia) wzięłam ostatnią tabletkę z blistra. Dzisiaj około godziny 16 odbyłam stosunek bez dodatkowego zabezpieczenia (ale bez wytrysku wewnątrz). Niestety, okazało się, że wcześniej muszę zacząć brać antybiotyk Taromentin, który wzięłam dzisiaj o godzinie 21. Teraz zastanawiam się, czy może to wpłynąć na ochronę przed ciążą? Nie wiem, co mam zrobić w tej sytuacji!

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ponieważ rozpoczęła Pani antybiotykoterapię w czasie 7-dniowej przerwy, nie ma powodów do niepokoju- skuteczność antykoncepcji nie jest zaburzona w kontekście odbytego stosunku (nawet gdyby doszło do ejakulacji w pochwie). Teraz natomiast powinna Pani zachować ostrożność. W trakcie przyjmowania antybiotyku i przez 7 dni po zakończeniu terapii należy stosować dodatkowe zabezpieczenie lub wstrzymać się od współżycia.

Pozdrawiam serdecznie!