Wpływ cukrzycy typu 1 u ojca na dziecko

Dwa dni temu dowiedziałam się, że jestem w ciąży. Mój narzeczony jest chory na cukrzycę typu 1. Chciałam się dowiedzieć, jaki to może mieć wpływ na nasze dzieciątko? Narzeczony przestrzega diety, dba o siebie i ma bardzo dobre wyniki. Ja nie jestem na nic chora. Nie mam pojęcia, czy naszemu dziecku grożą jakieś wady, czy może urodzić się z cukrzycą? Pani doktor prowadząca narzeczonego mówiła, że nie ma dużej możliwości, iż dziecko też będzie chore. Chcę się do niej wybrać, ale może to trochę potrwać, gdyż narzeczony mieszka daleko i dopiero za jakieś pół miesiąca będę mogła do niego pojechać. Proszę o odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

Droga Pani!

Stan zdrowia ojca ma zwykle niewielki wpływ na przebieg ciąży. Ryzyko powikłań w trakcie ciąży i wad płodu zależy głównie od stanu zdrowia matki. Dzieci ojców chorujacych na cukrzycę typu 1 mają zwięszone ryzyko zachorowania na ten typ cukrzycy, wynoszące 4 - 6 %. Są metody, które na podstawie badania krwi (po porodzie) pozwalają na dokładniejsze oszacowanie ryzyka, jednak ze względu na brak metod zapobiegania rozwojowi choroby, nie są powszechnie zalecane. Należy zwracań uwagę na rozwój dziecka i w razie wystąpienia niepokojących objawów, pamiętać o możliwości wystąpienia cukrzycy typu 1.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy