Wpływ ćwiczeń fizycznych i diety na wcześniejszy termin miesiączki

Witam dostałam miesiączke 6 dni wcześniej niz powinnam. Do tej pory wszystko było okej, miesiączka była regularna, nie miałam żadnych problemów. Dodam, że od tygodnia codziennie ćwiczę dość intesywnie(codziennie minimum 2godziny),szczególnie partie brzucha. I przeszłam na diete tzn jem dużo,dużo mniej. Czy to mogło na to wplynąć?

Witam serdecznie,

Jak najbardziej - dieta i ćwiczenia fizyczne mogą wpływać na zmianę regularności miesiączki. Proszę się tym szczególnie nie przejmować.
Jednak zaniepokoiło mnie coś innego. Pisze Pani że ćwiczy codziennie po 2h i mało jada. To WIELKI BŁĄD!
Po pierwsze nie można ćwiczyć codziennie, gdyż mięśnie muszą mieć czas na regenerację i nie można się przetrenowywać. Jeżeli ćwiczy Pani tak długo każdego dnia i mało jada to po pewnym czasie efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Zacznie Pani tyć gdyż organizm przejdzie w stan oszczędzania i zacznie odkładać rezerwy na ciężkie dni.
Zapamięta Pani jedną bardzo ważna zasadę - żeby schudnąć trzeba jeść!!Należy wprowadzić pełnowartościową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Jedynie dzięki prawidłowej diecie(70%sukcesu) zauważy Pani efekty ćwiczeń. Posiłek przed treningiem powinien być zjedzony na 2h i bogaty w białko, zaś po treningu należy zjeść (do 30min po, jak najszybciej) węglowodany w celu odbudowy strat glikogenu oraz białko w celu odbudowy uszkodzeń włókien białkowych. Dieta powinna być dostosowana do Pani aktywności fizycznej i NIE ZA NISKOKALORYCZNA!

Miesiączka w tym momencie pojawiła się wcześniej i tu nie ma powodów do obaw ale uważa Pani aby nie zanikła przy diecie niskokalorycznej i intensywnym wysiłku fizycznym.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu
tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, oczywście - prawdopodobnie zmiana trybu życia jest przyczyną. Jeśli sytuacja będzie się powtarzała lub jeśli kolejnym razem okres będzie się spóźniał proszę zrobić badania prolaktyny. Bardzo ważna jest dieta okołotreningowa. Czy pilnuje Pani posiłków? Powinny być ustawione przez dietetyka, zwłaszcza jeśli aż tak dużo Pani ćwiczy. Pozdrawiam, Kamila Ziemann