Wpływ ćwiczeń siłowych na wzrost ciała

Witam,chciałbym się dowiedzieć czy ćwiczenia siłowe na (mase),nie zahamują ani nie zmniejszą mojego wzrostu docelowego.Mam kolegów którzy od młodych lat zaczęli trenować i są niscy, bo jak by nie patrzeć to jeżeli w okresie wzrostu chrząstka nasadowa kości jest miękka to np.trening z dużym ciężarem naciska na tą chrząstke i ona się zniekształca i komórki kościotwórcze obumierają i nasady kości się zrastają,czy to prawda?Proszę o odpowiedź
ponad rok temu

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Trening, jeśli połączony jest z odpowiednio zbilansowaną dietą i bez różnego rodzaju suplementacji, nie wpłynie na zahamowanie wzrostu. Jego intensywność powinna być jednak indywidualnie dostosowana, aby nie obciążać organizmu.Ponadto warto zadbać w diecie o te składniki , które wspomagają wzrost i rozwój kości . Należy do nich wapń (głównie mleko i produkty mleczne) oraz magnez (głównie kasza, kakao,pełnoziarniste produkty zbożowe, orzechy i nasiona). Cenną witaminą dla rozwoju kości jest wit D, która zwiększa przyswajalność Ca i Mg w jelitach oraz wpływa na rozwój komórek kostnych. Znajdziemy ją przede wszystkim w rybach morskich i żółtku jaja.