Wpływ depresji na studia

Dzień dobry .W tym roku poszłam na studia ,na które nie chciałam gdyż nie dostalam sie na swoj wymarzony kierunek.Zrezygnowałam przed sesja.Byłam u psychologa i mam zdiagnozowana depresje .Zastanwiam sie czy isc na studia od pażdziernika ,boje sie ze nie dam sobie rady z depresja i bede sie podwojnie stresowac po tamtym kierunku.Czy depresja moze miec wplyw na studia i wogole?

Szanowna Pani, depresja rzeczywiście niezwykle utrudnia, a czasem uniemożliwia studiowanie ponieważ zaburza koncentrację, obniża motywację do wysiłku, i odbiera nadzieję na sukces. W Pani sytuacji radziłbym jak najszybciej podjąć psychoterapię i tam zastanowić się nad wsparciem farmakologicznym ze strony lekarza psychiatry. Biorąc pod uwagę pani plany dotyczące studiów uważam, że przez te kilka miesięcy będzie można podjąć rozsądną decyzję. Depresja na ogół dobrze poddaje się leczeniu i jeśli tak będzie w Pani przypadku , to dalsze kształcenie się może być możliwe równolegle z terapią.
Pozdrawiam i zapraszam na konsultację

Witam. Sprawa jest niejednoznaczna i zachęcam do omówienia jej z leczącym Panią psychologiem. Depresja może mieć wpływ na studia, bo przy depresji może być obniżona motywacja do uczenia się oraz może Pani doświadczać trudności w koncentracji. Z drugiej strony studia mogą redukować objawy - przebywanie wśród ludzi i poczucie, że jednak coś się robi, może wpływać na Panią wzmacniająco. Podejścia wśród specjalistów do tej sprawy są różne - ja zazwyczaj zachęcam swoich pacjentów, żeby nie rezygnowali ze studiów, pracy, rodziny itd. Szkoda życia na chorobę:). Inna rzecz to kwestia odpowiedniego leczenia - wizyta diagnostyczna u psychologa, to trochę zbyt mało, żeby wyjść z depresji. W depresji leczeniem pierwszego wyboru powinna być psychoterapia (proszę poczytać sobie o niej w internecie). Na efekty psychoterapii czasem jednak trzeba trochę poczekać - dlatego proszę rozważyć podjęcie leczenia farmakologicznego u lekarza psychiatry. Farmakologia działa dużo szybciej - znaczącą redukcję objawów powinna Pani poczuć już po dwóch tygodniach leczenia - a spadek objawów ułatwi Pani studiowanie. Pozdrawiam.

depresja steruje dzialaniem...odp na portalu niewiele pomoze,..warto sie temu przyjrzec.... polecam konsultacje u DOŚWIADCZONEGO terapeuty.pozdrawiam serdecznie, Violetta Ruksza