Wpływ dużych ilości kawy na zdrowie

Czy picie kawy w dużych ilościach może być szkodliwe dla organizmu? Nie wyobrażam sobie funkcjonowania w ciągu dnia bez wypicia przynajmniej kilku filiżanek kawy.
ponad rok temu

Witam serdecznie!
Kawa zawiera kofeinę - związek pobudzający, obecny również w herbacie, napojach energetyzujących i typu cola. Kiedy pijemy zbyt dużo kawy, ciśnienie krwi wzrasta i stajemy się nerwowi i niespokojni. Kawa zwiększa wydzielanie adrenaliny, tym samym zwiększając poziom stresu. Co ciekawe, chociaż kawa jest stymulatorem, przeciąża nadnercza i cały organizm. U osób uzależnionych od kofeiny dochodzi do wyczerpania nadnerczy, które produkują hormony stresu. A hormony te zaburzają przemianę materii, co prowadzi do nadwagi, szczególnie jeśli źle się odżywiamy. Ponadto kawa przyspiesza starzenie się skóry. Kawa zmniejsza także zdolność przyswajania cynku i żelaza nawet o 50%, co osłabia układ odpornościowy. Lepiej więc nieco odzwyczaić się od picia kawy - jedna dziennie nie zaszkodzi, ale dwie nie pomogą :)

Kofeina w niewielkich ilościach oraz przeciwutleniacze zawarte w kawie mogą mieć dobroczynny wpływ na organizm, nie należy jednak przesadzać z ilością. Zaleca się spożywanie maksymalnie do 3 filiżanek kawy (lub mocnej herbaty) dziennie. Nadmiar kawy może mieć negatywny wpływ na układ krwionośny oraz nerwowy. Kawa w
dużej ilości ma także działanie odwadniające.

Mgr Anna Sajdakowska (Kacperska)

witam,
dozwolona , bezpieczna ilość kawy to 4 filiżanki dziennie. Pijąc 3-4 filiżanki w ciągu dnia dostarczamy około 300-400mg kofeiny.Aby nie szkodziła należy przestrzegać kilku zasad- kawy nie pijemy na czczo przed 1 posiłkiem- kofeina zmienia wrażliwość organizmu na insulinę przyczyniając się do gwałtownego wzrostu poziomu cukru po jedzeniu. Jeśli jednak wypijemy małą czarną po śniadaniu ma wiele zalet- usuwa zmęczenie, pozytywnie wpływa na serce,zmniejsza ryzyko rozwoju chorób krążeniowo-sercowych, kawa pita regularnie lecz w umiarkowanych ilościach pomoże w utrzymaniu smukłej sylwetki, zmniejszy ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.Dziś już wiemy, że kawa także nie przyczynia się do rozwoju osteoporozy. Kawa nie jest polecana osobom z hipercholesterolemią, a także nadciśnieniowcy powinny szczególnie zadbać by nie wypijać więcej niż 1-2 filiżanki dziennie. Niestety nie każda kawa jest zdrowa- powinniśmy unikać kawy zaparzanej po turecku, zalewanej wrzątkiem- ten sposób parzenia sprawia, że kawa jest zawiesiną , która bardzo silnie podrażnia żołądek, po drugie taka kawka dostarcza spore ilość tłuszczów , które wykazują działanie podwyższające cholesterol, podrażniające wątrobę. Najzdrowsza jest kawa parzona w ekspresie z dodatkiem mleka, pita w rozsądnych dawkach- do 4 filiżanek/dobę

Witaj,
Kawa to napój o dwóch twarzach. Z jednej strony pobudza, a z drugiej wypłukuje sole mineralne. Co więcej kawa podnosi ciśnienie tętnicze krwi. Zazwyczaj 1-2 filiżanki kawy (słabe np. z 1 łyżeczki / 200 ml) nie szkodzą, większe dawki kofeiny mogą negatywnie wpływać na układ nerwowy i pracę serca. Kawy także nie powinny pić kobiety w ciąży i karmiące. Pozdrawiam,
Aneta Kościołek