Wpływ grupy krwi na poronienia

Chciałabym zapytać odnośnie konfliktu grupy krwi A i B. Jestem kobietą i mam grupę ARH+, mąż ma grupę BRH+, dowiedzieliśmy się, że przy ciąży może wystąpić konflikt i komplikacje... Chciałabym się dowiedzieć jakie jest ryzyko dla dziecka zarówno pierwszego, jak i kolejnych (drugiego, trzeciego, czwartego,...) Czy wpływa to jakoś na rozwój dziecka? Czy zdarzają się poronienia? Jeśli tak to od czego zależą i jak można temu zapobiec? Proszę o odpowiedź...

Małgorzata Panek

Na początku i pod koniec ciąży bada się przeciwciała u kobiety, aby wiedzieć czy wystąpił konflikt. W przypadku wyników pozytywnych przeciwciał, bada się krew noworodka. W przypadku konfliktu w zakresie grup krwi A I B nie ma profilaktyki. Natomiast w razie konfliktu wdraża się leczenie . W przypadku wystąpienia konfliktu ryzyko wzrasta z każdą ciąża. Może to prowadzić m.in. do poronienia. Radziłabym pamiętać o badaniu przeciwciał odpornościowych w przypadku następnej ciąży.
Pozdrawiam