Wpływ kulek waginalnych na skuteczność krążka antykoncepcyjnego

Witam! Chciałam zapytać, czy stosowanie kulek waginalnych, popularnie nazywanych kulkami gejszy, może mieć wpływ na skuteczność krążka stosowanego dopochwowo NUVARING? Chodzi mi głównie o fakt, iż lepszej jakości kulki są wykonane z medycznego silikonu - czy ów materiał może w jakiś sposób naruszyć materiał, z którego jest wykonany Nuvaring bądź zaburzyć proces wchłaniania hormonów? Dziękuję i pozdrawiam!

Lek. Paweł Baljon

Szanowna Pani, istnieje ryzyko usunięcia wkładki z jamy macicy podczas wyciągania kulek gejszy (podobnie, jak w przypadku tamponów). Jednakże trudno jest oszacować prawdopodobieństwo takiego zdarzenia.

Lek. Paweł Baljon

Tworzywo nie wpływa na skuteczność wchłaniania się hormonów oraz nie oddziałuje na samą wkładkę.