Wpływ leku Miansec 10 mg na organizm

Witam. Mam na imię Sylwia i mam 37 lat  Mimio młodego chyba jeszcze wieku niestety mam od pewnego czasu kłopoty ze snem.  Nawet jak usnę to budze się co chwile i trwa tak to cała noc. W związku z tym ze pracuje zawodowo takie nieprzespane noce były dla mnie bardzo uciążliwe. Poszłam wiec do lekarza który przepisal mi lek Miansec. Biore go cały czas spie trochę lepiej ale mam pytanie czy Miansec 10 mg moze powodowac tycie i uzaleznienie brane raz dziennie? Nie chciałabym w tym wieku zasypiać tylko dzięki tabletce. Czy po jakims czasie brania leku organizm sam sobie poradzi z moja bezsennością. Pozdrawiam

Lek. Jacek Ławnicki

Witam!
W przypadku regularnego przyjmowania leku może dochodzić do zwiększenia masy ciała. Stosowanie czteropierścieniowych leków depresyjnych nie prowadzi do uzależnienia.

Magdalena Mroczek

Miansec czyli mianseryna to lek stosowany w leczeniu zaburzeń snu. Wpływa on na jakość snu poprzez jego wydłużenie i pogłębienie. Jest to także lek stosowany w leczeniu zaburzeń depresyjnych o różnym nasileniu.

Jak każdy lek mianseryna powodować może działania niepożądane. Wszystkie one zostały wymienione na ulotce leku, nie znaczy to jednak, że wystąpią u Pani. Do działań niepożądanych należy nadmierne uspokojenie i senność (występujące na początku leczenia, zmniejszające się z czasem), nieprawidłowy skład krwi (najczęściej granulocytopenia lub agranulocytoza), niedokrwistość, wzmożone łaknienie oraz zwiększenie masy ciała. Leku nie należy stosować w czasie ciąży.

Leczenie rozpoczyna się zazwyczaj od dawki 30 mg dziennie, a po pewnym czasie przechodzi się do dawki 60-90 mg. Poprawa powinna wystąpić po okresie 2 do 4 tygodni, a leczenie powinno kontynuować się przez okres 4 do 6 miesięcy.

Jeśli w Pani przypadku pojawią się efekty niepożądane tj. tycie może sie Pani zgłosić do lekarza. Obecnie przyjmuje Pani jednak niewielką dawkę leku więc prawdopodobnie nie będzie ona zmniejszana. Jeśli korzyści z przyjmowania leku, przeważają nad działaniami niepożądanymi, należy kontynuować jego przyjmowanie.

Ogólnie mianseryna jest lekiem bezpiecznym, nie wywołuje tolerancji ani uzależnienia. Należy odstawiać ją jednak stopniowo, pod kontrolą lekarza. Można też spróbować naturalnych metod walki z bezsennością tj. zadbanie o higienę snu czyli chodzenie spać o ustalonych porach, nie oglądanie telewizji oraz niepracowanie w łóżku, nie jedzenie wieczorem etc. Poza tym przed snem można zastosować preparaty ziołowe tj. melisa.