Wpływ masturbacji na pożycie seksualne

Witam. Wydaje mi się, że każdy mężczyzna się masturbuje lub to robił w młodym wieku, a większość ma dzieci i współżyje. Skąd przekonanie, że od masturbacji seks nie wychodzi? Mówię o masturbacji raz na 2 dni np. nie uprawiając seksu w tym czasie oczywiście. Czy duża szansa jest na to, że penis przyzwyczai się do ręki? Jak to leczyć, jeśli do tego dojdzie? Proszę o stosowną odpowiedź. Z góry dziękuję i pozdrawiam.
ponad rok temu

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Przyzwyczajenie się organizmu to kwestia częstości masturbacji i predyspozycji. Masturbacja od czasu do czasu nie wpływa negatywnie z punktu medycznego na pożycie seksualne.

Masturbacja jest jednym z repertuaru zachowań człowieka od jego urodzenia. Wraz z rozwojem zmienia się znaczenie i kontekst i częstotliwość masturbacji. Jeśli mężczyzna czy chłopak nie może uprawiać seksu z partnerką/partnerem korzysta z dostępnej formy rozładowania napięcia seksualnego. Technika jaką mężczyzna sam doprowadza się do orgazmu różni się od seksu z partnerką/partnerem i może przyzwyczaić organizm do szybkiego osiągania satysfakcji. Myślę, że w relacji najważniejsze jest poczucie bezpieczeństwa i zaufanie oraz czas dla siebie, może dobrze byłoby o tym z partnerem porozmawiać. Jeśli problem będzie się utrzymywał proponuję spotkanie z partnerem w gabinecie seksuologa psychoterapeuty który pomoże ten problem rozwiązać.

Masturbacja jest zjawiskiem fizjologicznym, to brak masturbacji zastanawia lekarza...
Powinno się unikać zbyt mocnych bodźców stymulacyjnych, fantazji dewiacyjnych oraz wytrysku przy niepełnym wzwodzie.
Zbyt częsta oraz stosowana dla obniżenia napięcia psychicznego (stresu) też niesie pewne ryzyko.
Poczucie winy z powodu autoerotyzmu jest destrukcyjne.
W okresie dojrzewania lepiej poćwiczyć fizycznie niż oglądać pornografię, a w efekcie masturbować się.
Ewentualne problemy przy inicjacji seksualnej w parze mają charakter przejściowy i medycyna seksualna rodzi sobie z nimi...
Pozdrawiam.