Wpływ na zwiększenie wzrostu u 18-latki

Skończyłam 18 lat, mierzę ok. 167 cm, od pół roku choruję na colitis ulcerosa, a od niedawna stosuję dietę wegetariańską, uwzględniając niejedzenie ryb. Mleko i inne produkty od zwierząt jestem w stanie jeść w dużych ilościach (mleko, szczęśliwie, nie szkodzi w przypadku mojej choroby). Moi rodzice, jak i znaczna część rodziny, są wysocy (175 cm i wzwyż). Czy mogę jeszcze urosnąć? Do którego roku życia się rośnie? Jakie żywienie czy ćwiczenia są w stanie wpłynąć na mój wzrost?Z góry dziękuję:)

Katarzyna Ciuchta Dietetyk, Bielsk

Witam,
Wzrost kośćca rozpoczyna się od okresu dojrzewania i trwa u dziewcząt do ok. 22 roku życia. Układ kostny kończy wtedy fazę wzrostu i dochodzi do zrośnięcia nasad kości długich.Trudno określić kiedy ta faza dobiega końca, zależna jest bowiem od wielu czynników.
Dla mocnych i zdrowych kości zaleca się spożywanie dużej ilości białka i wapnia tj.chudego mięsa drobiowego i ryb,które przy wrzodziejącym zapaleniu jelita nie powinny stanowić przeszkody. Ograniczyłabym natomiast spożywanie mleka krowiego w tym pełnotłustego, które ani nie służy chorobie którą masz, ani też nie powoduje przyspieszonego wzrostu. Najnowsze badania udowodniły negatywny wpływ mleka krowiego na kości i ich odwapnienie.Szczególnie unikać trzeba mleka sterylizowanego jakie znajduje się w sklepach tj.,mleka UHT. W procesie pasteryzacji molekuły kazeiny ulęgają zmianom i ludzki organizm, aby je przetrawić musi podjąć nie lada wysiłek.Mleko wbrew błędnie krążącej opinii, nie jest wcale najlepszym źródłem wapnia. O wiele więcej zawierają go migdały, ziarna sezamu, siemię lniane czy jarmuż. Zachęcam do włączenia tych produktów do diety oraz wysypianie się i aktywność fizyczną, które pośrednio także wpływa na wzrost kośćca.

Pozdrawiam