Wpływ niskiej masy ciała na nieregularne miesiączki

Witam! Czy zatrzymanie miesiączek jest bezpośrednio powodowane przez niedożywienie (rozumiane jako niedostarczanie wystarczającej ilości energii, aby podtrzymać tę funkcję organizmu), czy może być również spowodowane niską masą ciała, nawet przy prawidłowym odżywianiu i dostarczaniu wystarczającej ilości energii organizmowi? Jeżeli naturalnie niska masa ciała może również powodować zaburzenia miesiączkowania, to dlaczego? Dziękuję i pozdrawiam!

Witam serdecznie!

Niska masa ciała rzeczywiście może mieć wpływ na miesiączkowanie. Graniczną masą ciała, uznawaną za minimalną do prawidłowego miesiączkowania, uznaje się masę około 46kg. BMI poniżej 18 odpowiadające niedowadze może prowadzić do poważnych zaburzeń hormonalnych i do wtórnego braku miesiączki. Do zaniku miesiączki dochodzi na skutek zaburzenia równowagi hormonalnej między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i jajnikami. W efekcie dochodzi do zahamowania owulacji.

Wtórny brak miesiączki obserwowany jest głównie u kobiet, cierpiących na anoreksję lub stosujących restrykcyjne diety odchudzające. Szczególnie niebezpieczna jest szybka utrata masy ciała, zwłaszcza powyżej 25% wyjściowej masy ciała. Miesiączka znika, bo przy zbyt niskiej masie ciała zostaje zaburzona równowaga hormonalna między korą mózgową, podwzgórzem, przysadką i jajnikami. I jajniki po prostu przestają normalnie działać.

Pozdrawiam, Anna Syrkiewicz