Wpływ obróbki termicznej na właściwości produktów spożywczych

Witam, interesuje mnie kwestia przygotowywania posiłków w odpowiedniej temperaturze, a mianowicie, chciałbym sie dowiedzieć, czy w wyniku obróbki termicznej w wysokiej temperaturze witaminy i składniki zawarte w pożywieniu "rozrywają" swoje połączenia, i tym samym tracą swoje właściwości? Czy np. witamina C zawarta w plasterku cytryny dodanym do herbaty zalanej wrzątkiem utraci swoje wewnętrzne połączenia i dla naszego organizmu nie będzie żadną korzyścią? Dziękuję za każdą odpowiedź.Pozdrawiam

Witam serdecznie,

właśnie dokładnie tak się dzieje w przypadku niektórych witamin. Witamina C jest bardzo czuła na temperaturę, ale również szybko się utlenia.Np. w ziemniakach jest jej sporo, ale w wyniku obróbki termicznej w końcowym efekcie zostaje niewiele. Mrożone owoce jagodowe bogate w witaminę C rozmrażamy w lodówce, chroniąc przed utlenianiem i nie gotujemy, chyba, że w wyniku diety w chorobie jest zalecane podgrzanie. To samo dotyczy kwasu foliowego, dlatego brokuły bogate w ten składnik gotujemy na parze dosłownie chwilę.

pozdrawiam
Agnieszka Pierwoła

Witam,

niestety wiele witamin i składników mineralnych traci swoje właściwości pod wpływem wysokich temperatur. Dokładnie tak dzieje się z termolabilną witamina C. Zalecam zatem delikatnie blanszować warzywa, przygotowywać je na parze a nie poddawać długotrwałemu procesowi gotowania.

kontakt: joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk