Wpływ patrzenia przez mikroskop na oczy

Witam. Pracuję w laboratorium. Mam styczność z mikroskopem, oglądam preparaty krwi - rozmazy, moczu. Mam dużą wadę wzroku - krótkowzroczność minus 8 dioptrii. Od 15 lat noszę szkła kontaktowe. Wadę wykryto u mnie w 7-8 klasie szkoły podstawowej, obecnie mam 45 lat. Moje 1 dotyczy wpływu patrzenia przez mikroskop na moją wadę i ogólnie na stan oczu. 2 pytanie - wpływ przekwitania na wzrok (uwzględniając moją sytuację zawodową). Dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
45 LAT ponad rok temu

Lek. Katarzyna Szymanek

Witam!

Patrzenie przez mikroskop nie ma wpływu na wadę wzroku. Jedyne dolegliwości jakie mogą się pojawić są przejściowe, związane ze zmęczeniem oczu przez długą pracę z bliska i rzadkim mruganiem. Mogą to być bóle głowy, niewielkie bóle oczu czy uczucie suchości oka. Jeśli takie objawy wystąpią, należy wprowadzić w czasie pracy przerwy na relaksację oczu, tzn, co ok. 20 minut popatrzeć przez chwilę w dal (np. za okno), stosować krople nawilżające do oczu. Jednak podkreślam, że praca z mikroskopem nie powoduje trwałego pogorszenia wzroku.

Nie opisano charakterystycznego wpływu przekwitania na wzrok, chociaż zmiany hormonalne mogą wpływać np. na uwodnienie rogówki, a co za tym idzie zmieniać refrakcję. Bardziej charaktreystyczną zmianą, która może nałożyć się na menopauzę jest pojawiająca się z wiekiem presbiopia, czyli stopniowa utrata zdolności do akomodacji, a w konsekwencji wyraźnego widzenia z bliska, co może być utrudnieniem przy Pani pracy. Na rynku są jednak dostępne wieloogniskowe soczewki kontaktowe, które dzięki specjalnej konstrukcji umożliwiają jednoczesną korekcję wady wzroku i presbiopii.

Pozdrawiam serdecznie!