Wpływ płynów do płukania jamy ustnej na stan zębów i dziąseł

Nigdy nie stosowałam płynów do płukania jamy ustnej i nie miałam większych problemów ze stanem moich zębów. Ostatnio usłyszałam jednak, że są one konieczne, żeby pielęgnacja zębów i dziąseł była kompletna. Czy to prawda? Co one tak naprawdę dają i czy są skuteczne?
KOBIETA ponad rok temu

Witam,spróbuję w skrócie wyjaśnić;
Płyny docierają w każdym miejsce, nawet tam, gdzie nie dochodzi szczoteczka ani nawet nic dentystyczna. Różne płyny zawierają różne składniki lecznicze, np. do dziąseł lub do wzmocnienia szkliwa zębów.To trochy jak różne rodzaje szamponów do włosów.
Mam nadzieję że trochę pomogłam,
Lek stom Maria Hirchy-Żak

Witam.
Wielu pacjentów uważa, że stosowanie odpowiedniej pasty do zębów i szczoteczki wystarczy, by zapewnić zdrowie swoim zębom i dziąsłom. Tymczasem bakterie i płytka nazębna często gromadzą się w wyjątkowo trudno dostępnych miejscach, np. w przestrzeniach międzyzębowych lub w dalszych okolicach łuków zębowych. Dlatego tak ważne w codziennej higienie jest regularne stosowanie płynu do płukania jamy ustnej.
Zalety stosowania płynu: - Zwalcza bakterie nawet w trudno dostępnych miejscach. - Odświeża oddech. - Chroni zęby przed powstawaniem ubytków i próchnicą. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Prawidłowe czyszczenie zębów składa się z kilku etapów:
1. nitka dentystyczna
2. pasta i szczoteczka
3. płukanie ust płynem

Płyn do płukania ust jest środkiem wspomagającym dokładne czyszczenie zębów. Pozwalającym na utrzymanie odpowiedniego pH w ustach oraz chroni przed powstaniem próchnicy.
Płukanie jamy ustnej powinno trwać minimum 30 sekund. Jest to ostatni etap codziennej higieny jamy ustnej. Dodatkowo zaleca się płukanie zębów płynem po każdym posiłku, jeżeli nie mamy możliwości umycia zębów.

Płyn do płukania ust stanowi dobre uzupełnienie dla PRAWIDŁOWEGO OCZYSZCZENIA MECHANICZNEGO zębow.
Nie ryzykowałbym stwierdzenia ,że konieczne , ale na pewno nie zaszkodzi a pewnie pomoże.