Wpływ psychoterapii na człowieka, który pochodzi z rodziny, w której były problemy z alkoholem i przemoc

Chciałabym się dowiedzieć jaki wpływ ma psychoterapia na człowieka, który pochodzi z rodziny w której były problemy z alkoholem i przemocą. Czy po takiej psychoterapii człowiek jest w stanie wyrzucić z siebie żal, który ma do rodziców? I co oznacza pojęcie przepracowania dzieciństwa?

Witam serdecznie,

decyzja o psychoterapii ma zazwyczaj bardzo istotne znaczenie, jeśli chodzi o dorosłe dzieci alkoholików (DDA). Mając właśnie takie doświadczenia z przeszłości, osoba DDA niektóre teraźniejsze wydarzenia przeżywa dotkliwiej, inne mniej, co niekiedy bywa źródłem cierpienia, dyskomfortu. Aby zrozumieć przyczyny tego stanu rzeczy trzeba cofnąć się o krok wstecz, tj. wejść w głąb danego problemu, który w tym wypadku ma swoje korzenie w dzieciństwie. Istotą takiego wglądu będzie zrozumienie obecnych problemów oraz schematów funkcjonowania i reagowania. Stąd właśnie pojęcie przepracowania dzieciństwa. Podejmując decyzję o terapii DDA można początkowo przeżywać wiele rozterek i trudnych uczuć, gdyż proces terapeutyczny może odświeżać trudne momenty z życia, o których chciałoby się zapomnieć. Można też doświadczać poczucia wstydu na myśl o mówieniu przed drugą osobą czy grupą o swoich przeżyciach. Jednak warto zaryzykować!
Pozdrawiam.

Przepracowanie dzieciństwa oznacza osiagnięcie takiego poziomu rozwoju wewnętrznego, w którym dawne traumy nie mają destrukcyjnego wpływu na obecne funkcjonowanie. Jest to jeden z celów każdej terapii. Dorastanie w rodzinie alkoholowej jest tak obciążające dla psychiki, że terapia zazwyczaj jest niezbędna. Może Pani wybrać pomiędzy terapią grupową DDA (dla dorosłych dzieci alkoholików) a psychoterapią indywidualną. Ta ostatnia powinna być prowadzona przez wykwalifikowanego psychoterapeutę.