Wpływ rezonansu magnetycznego na zdrowie człowieka

Witam Czy rezonans jest bezpieczny dla zdrowia sa rozne wersje wydane przez lekarzy Czy rezonans bez kontrastu moze wykryć guza mózgu Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Badanie MRI jest badaniem bezpiecznym. Mize ono być wykoane nawet u kobiet w ciąży, po uprzedniej konsultacji z lekarzem prowadzącym lub ginekologiem. W badaniu tym wykorzystuje się zjawisko rezonansu magnetycznego a nie tak jak w przypadku badania TK czy RTG, promieniowanie rentgenowskie, których ilość trzeba ograniczyć do minimum.
Badanie MRI jest w stanie zobrazować/wykryć guz mózgu. Aczkolwiek lepsze byłoby badanie z kontrastem. Środki kontrastowe stosowane w diagnostyce MRI są środkami bezpiecznymi, a działania niepożądane występują rzadko i są one lekkie oraz krótkotrwałe.

Pozdrawiam.