Wpływ silnego stresu na wagę dziecka

Podczas ciazy przezywalam bardzo silny stres, prawdopodobnie mialam depresje, codziennie plakalam, mialam mysli samobojcze. Jadlam do okolo 5 mies kiepsko, pozniej troche lepiej. Na poczatku malo przybieralam na wadze ale w efekcie przytylam okolo 17 kg.. usg zawsze wychodzily dobrze. W 37 tyg wg usg dziecko mialo wage 2900. Urodzilam w 39 tyg po odejsciu wod dziecko z waga 2720g. Czy silny stres mogl miec wplyw na wage dziecka ? Dlaczego stwierdzono hipotrofie?

Witam,
rózne są mechanizmy w/w procesów prenatalnych,więc odpowiedż może być,oczywiście potwierdzająca.Jest to jednak o tyle niepokojące pytanie,że można dopatrywac się u Pani depresji/objaw poczucia winy za coś,co nie jest świadomym czynem,ale u Pani tak wydaje się brzmieć,jak samooskarżanie/Nota bene waga wcale nie jest taka niska.Bardzo zachęcam do podjęcia psychoterapii!

Sugerowałabym zapytać dlaczego zdiagnozowana została hipotrofia przy wadze ponad 2700.

Niestety Pani samopoczucie w ciąży, złe odżywianie się, a także bardzo silny stres z pewnością miał ogromny wpływ na dziecko.

Proszę o siebie, a przede wszystkim o dziecko dbać w sposób szczególny!

Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl