Wpływ słodyczy na stan zębów

Czy słodycze szkodzą zębom bardziej niż inne rodzaje pokarmów? Ostatnio coraz częściej zdarza mi się sięgać po "coś słodkiego" i boję się, że wpłynie to na stan moich zębów.
ponad rok temu

Witam
Słodycze zawierają cukry proste, które negatywnie wpływają na nasze zdrowie, na pracę narządów i układów, w szczególności układu trawiennego. Jedzenie słodyczy to jedna z najczęstszych przyczyn nadwagi i otyłości. Węglowodany w dużych ilościach zakłócają także gospodarkę hormonalną i przyczyniają się do rozwoju cukrzycy typu II.
Co do zębów - też nie mam dobrych wieści - liczne badania naukowe wyraźnie potwierdzają związek cukrów z próchnicą.
A dokładniej przyczyną próchnicy nie są słodycze, a kwasy produkowane przez bakterie, rozkladające cukry (zawarte w dużej ilości w słodyczach). I to właśnie te kwasy uszkadzają szkliwo. Przyczyną próchnicy jest również brak higieny jamy ustnej, który umoźliwia namnażanie bakterii. Zatem same słodycze nie uszkadzają szkliwa, jednak tworzą sprzyjające środowisko do powstania próchnicy.
Wniosek - jedzmy słodycze w rozsądnych ilościach ale zaraz potem umyjmy zęby.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała

Słodycze i zawarty w nich cukier są jednym z czynników powstawania próchnicy.
Są pożywką dla bakterii próchnicotwórczych , a te z kolei wywołują ten proces u osób na nią podatnych.
Zachodzi więc duże ryzyko pogorszenia się stanu uzębienia w związku z częstrzym sięganiem po "coś słodkiego".

Jeżeli coraz częściej są spożywane słodycze, trzeba pomyśleć o coraz częstszym szczotkowaniu zębów i płukaniu płynami zawierającymi fluor. Najważniejsza jest odpowiednia higiena i jeśli zęby będą szczotkowane po każdym posiłku, można bez obawy sięgać po "coś słodkiego".

Wszytkie pokarmy , które mają w sobie dużo cukrów ( słodycze , owoce , słodzone soczki ) mają zły wpływ jeżeli nie oczyścimy zębów po ich spożyciu .

Oczywiście, że tak. Cukier to jedna z głównych przyczyn próchnicy, po spożyciu produktów go zawierających w jamie ustnej powstają substancje, które zakwaszają jej odczyn. Kwaśne pH może prowadzić do odwapnienia szkliwa, które powstaje na skutek braku minerałów i jest ono pierwszym etapem rozwoju próchnicy. Dlatego warto ograniczyć spożycie cukru lub szukać jego zdrowszych zamienników np. ksylitolu, daktyli. Zamiast zjadać cukierki lub czekoladę, wybierzmy zdrowsze alternatywy np. bakalie, owoce, batoniki musli. Unikajmy słodzonych napojów gazowanych, izotoników, energetyków, ponieważ zawierają duże ilości cukru. Przy spożyciu cukru pamiętajmy również o szczotkowaniu zębów pastą z fluorkiem, płukaniu ich wodą, żuciu gumy oraz regularnych kontrolach u dentysty celem rozpoznania i leczenia ewentualnych ubytków próchniczych.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
badzbystry.pl