Wpływ soku pomidorowego na trening siłowy

Dzień dobry. Zbieram informacje do artykułu dotyczącego korzystnego wpływu soku pomidorowego na trening siłowy. Chciałem dowiedzieć się od Państwa, czy spożywanie soku pomidorowego (likopen) po treningu faktycznie może przyśpieszać regenerowanie się organizmu i czy należy go pić zaraz po ćwiczeniach, czy jednak lepiej jest trochę odczekać? Pozdrawiam, Piotr F.

Witam, sok pomidorowy to świetne źródło wielu mikroelementów, głownie potasu, jeśli sok będzie z dodatkiem soli, także sodu. "Zapasy" składników mineralnych i witamin w trakcie wysiłku fizycznego ulegają obniżeniu, dlatego też uzupełnienie ich puli, a przy okazji nawodnienie się, będą jak najbardziej wskazane.
Serdecznie pozdrawiam, w celu ustalenia indywidualnej diety zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Kamila Ziemann Dietetyka

Witam, sok pomidorowy uzupełni część składników mineralnych, ale nie nawodni naszego organizmu tak dobrze jak woda oraz nie dostarczy cennych węglowodanów prostych, jak banan, po interwałowym posiłku oraz rezerw białkowych po np. wysiłku wzmacniającym, co uczyni przykładowo omlet z 2 białek. Pozdrawiam, Kamila Ziemann

Ewa Kozłowska Dietetyka, Warszawa

Likopen jest antyutleniaczem, więc zmniejszy stres oksydacyjny po wysiłku fizycznym. Dodatkowo dostarczymy w soku ww, soli mineralnych i witamin. Sok należy wypić do 0,5 h po wysiłku, a następnie dostarczyć w odpowiedniej ilości białka i węglowodany.
Pozdrawiam