Wpływ substancji w szamponie przeciwłupieżowym na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych

Witam! Chciałam się zapytać czy szampon Nizoral ma wpływ na działanie tabletek antykoncepcyjnych, tj. N***? Przyjmuję tabletki codziennie o 5.50 rano, kilka razy w tygodniu umyłam włosy szamponem Nizoral o 7.00 rano. W ten sam dzień kochałam się z chłopakiem. Dobę później przez połowę dnia bolał mnie prawy jajnik.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Ketokonazol, czyli substancja czynna zawarta w szamponie przeciwłupieżowym, może obniżać czy zakłócać działanie antykoncepcji hormonalnej, jeśli jest przyjmowany doustnie. Posiada również działanie teratogenne, może powodować poważne zaburzenia rozwoju płodu. Dlatego przy takiej formie terapii zaleca się stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci prezerwatywy. Jednocześnie Ketokonazol stosowany w formie szamponu czy kremu nie powinien wchodzić w interakcje z innymi lekami, a tym samym zakłócać skuteczności działania antykoncepcji hormonalnej. Jeśli jednak ma Pani wątpliwości, zawsze warto przeprowadzić test ciążowy, najlepiej w trzy tygodnie od stosunku. Dla pewności można również rozważyć stosowanie prezerwatyw w dalszej części cyklu. Pozdrawiam serdecznie!