Wpływ upału i stresu na poziom cukru

Witam. Jestem w 7 miesiącu ciąży i stwierdzono u mnie cukrzyce cieżarnych. Po wizycie w poradni diabetologicznej cały czas stosuje się do zalecanej diety i stale kontroluje poziom cukru. Przez pierwsze dwa tygodnie nie miałam żadnych problemów, cukier utrzymywał się w przedziale 60-90 na czczo oraz 90-120 mg/dL po posiłku. jednak od 3 dni poziom ten wzrasta. Nawet 140 po jedzeniu. chciałabym się dowiedzieć czy upał i stres (związany paradoksalnie z wynikami) mają duży wpływ na poziom cukru?

Szanowna Pani,
Wysoka temperatura - upał również wiąże się ze stresem (który może oczywiście występować niezależnie od upału :). Stres z kolei indukuje większą produkcję kortyzolu i adrenaliny, które działają antagonistyczni do insuliny, a więc mogą powodować wzrost wartości glukozy we krwi. Proszę stosować się do zaleceń dietetycznych zaleconych przez diabetologa oraz w miarę możliwości (jeśli nie ma Pani przeciwwskazań) być aktywną fizycznie - np. regularne spacery. Jeśli glikemie przez kolejne dni będą utrzymywały się na podwyższonym poziomie, wówczas konieczne będzie zastosowanie małych dawek insuliny do posiłku. Zalecane glikemie na czczo u kobiet ciężarnych to 70-90 mg%, zaś 1h po posiłku < 120 mg%. Jeśli przez kilka dni będą nieco podwyższone, krzywda Dzidziusiowi się nie stanie. Proszę pamiętać również o kontroli obecności acetonu w moczu rano (służą do tego paski Keto-Diastix. Aceton powinien być nieobecny. W razie problemów proszę zgłosić się do swojego diabetologa.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz