Wpływ wymiotów na działanie tabletek

Dziewczyna bierze wieloskładnikowe tabletki antykoncepcyjne. Przyjmuje je o godz. 22.00. We wtorek, tj 26.01., po zażyciu tabletek miała problemy żołądkowe, nie związane z tabletkami, czego następstwem były wymioty. To jej drugie opakowanie tabletek. Ma 29 lat. Następnego dnia normalnie wzięła tabletkę o stałej porze. 31.02. kochaliśmy się bez zabezpieczenia. Czy tabletka rozpuściła się w żołądku i działała prawidłowo, czy jej działanie może być osłabione? Jakie są w tym przypadku szanse zajścia w ciężę? Czy można coś zrobić jeszcze w celu zminimalizowania ryzyka zajścia w ciążę?

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Wymioty w okresie 3-4 godzin po zażyciu pigułki mogą zmniejszyć skuteczność antykoncepcji hormonalnej. W takim przypadku należy zażyć jakiś czas po wymiotach (tylko trzeba pilnować, żeby nie minęło więcej niż 12 godzin od właściwej pory zażycia pigułki) następną pigułkę. W takiej sytuacji wszystko jest w porządku. Rozumiem, że tak Państwo nie postąpili. W takiej sytuacji najlepiej jest zabezpieczać się dodatkowo przez 7 następnych dni, a jeśli w tym czasie wypada akurat 7-dniowa przerwa w zażywaniu, to warto pominąć tę przerwę i od razu rozpocząć nowe opakowanie. Po upływie około 2-3 tygodni od opisanych wymiotów, proszę zrobić test ciążowy. Ryzyko ciąży zależy od tego, w którym tygodniu cyklu doszło do wymiotów - największe jest, jeśli był to pierwszy tydzień cyklu.

Pozdrawiam!