Wpływ złych doświadczeń ze szkoły na dorosłe życie

Dzień dobry. Jaki wpływ na dorosłe życie ma fakt, że ktoś był w dzieciństwie przez 8 lat szykanowany w szkole, przez uczniów i nauczycieli.

Dzień dobry!

Każdy człowiek jest inny, ma inny temperament, inną osobowość, inne doświadczenia rodzinne - więc i w inny sposób może reagować na przewlekły stres i doświadczanie przemocy szkolnej. Dla wielu osób jest to źródło stanów depresyjnych (tzw. depresja młodzieńcza), podstawa pojawiających się zaburzeń lękowych, nerwicowych, fobii społecznej itp. Możliwa jest obniżona samoocena w dorosłym życiu, nieśmiałość, niepewność siebie, strach lub niechęć do ludzi, brak zaufania, trudności w nawiązywaniu i utrzymywaniu relacji.
Jest jednak również duża grupa osób, które doświadczały przemocy szkolnej, ale przepracowały to doświadczenie, wyszły z kryzysu, na nowo zdefiniowały siebie, swoją siłę i swoje życiowe możliwości i prowadzą dziś udane życie.

Pozdrawiam!

Witam. Szkoła jest ważnym środowiskiem w rozwoju, zwłaszcza w obszarze samooceny. Jeśli opisywane przez Pana nieprzyjemne doświadczenia trwały aż 8 lat, to z pewnością zostawiły w Panu ślady. Jednak te czasy już minęły i trzeba patrzeć do przodu, próbując wyciągnąć z tych doświadczeń jakąś lekcję na temat samego siebie. Jeśli jednak przeszłość wciąż Pana dręczy i utrudnia normalne funkcjonowanie, proszę wybrać się do psychologa. Pozdrawiam i życzę powodzenia!