Wpływ zmian zwyrodnieniowych na uraz stopy

około tygodnia temu uraz stopy icd s99.9, rtg-bez złamania, z rtg-zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzypaliczkowych oraz w stawie środstopno-paliczkowym palca I-go., uraz ujawnił się dopiero po kilku a nasilenie po kilkunastu godzinach-obrzęk, zasinienie, z czego to wynika? dodatkowo od dwóch dni(po tygodniu od zdarzenia) nasilenie bólu w godzinach nocnych-co się dzieje? jaki wpływ na uraz i objawy mają zmiany zwyrodnieniowe? czy to może być zwichnięcie palca? z góry dziękuję za odpowiedź

Lek. Bartosz Małek

Szanowny Panie,
Zmiany zwyrodnieniowe nie powinny być przyczyną urazu oraz w znaczny stopień wpływać na stan po urazie. Złamanie i zwichnięcie nie jest opisywane, więc należy to wykluczyć. Prawdopodobnie doszło do stłuczenia lub skręcenia w obrębie stopy. Proszę skonsultować się z ortopedą, który zdecyduje o postępowaniu i oceni czy w Pana przypadku wskazane jest wykonanie USG.